2. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak na originální svatební oznámení? Zkuste gramofonové desky

Gramofon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gramofon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OLOMOUC Netradiční svatební oznámení vyrobená z malých gramofonových desek začala letos vyrábět dvojice mladých designérů z Olomouce, která už na trhu uspěla s nápadem přeměnit staré vinylové desky na neobvyklé hodiny. V Česku i zahraničí bylo zatím prodáno několik tisíc hodin a prvních několik stovek vinylových svatebních oznámení.

Zakladatel internetového obchodu s vinylovými hodinami Jan Čížek řekl, že nápad vyrábět svatební oznámení z malých gramofonových desek vznikl díky kamarádce, která si nevěděla rady se svým svatebním oznámením. „Hledala něco originálního. Nad kupou svatebních časopisů litovala, že nebylo k sehnání nic nevšedního. Chtěl jsem ji překvapit a její sny jsem následně proměnil v návrhy,“ uvedl Čížek.

Nápad se podle něj ujal a poptávka po netradičním svatebním oznámení rychle roste, takže snoubenci mají ve specializovaném internetovém obchodu na výběr z nejrůznějších motivů a předloh, jejichž podkladem je stará gramofonová deska. Základ svatebního oznámení je vyroben na laserovém řezacím stroji a poté je ručně upraven do výsledné podoby.

Čížek se svojí partnerkou se už na sklonku roku 2014 rozhodl dát nové uplatnění starým gramofonovým deskám, které dlouhá léta ležely zapomenuty na půdách či v koutech antikvariátů. Z vinylových desek od té doby vyřezává nástěnné hodiny, o které je v Česku velký zájem.

Produkce netradičních hodin s vinylovým ciferníkem a tichým strojkem rychle roste. Zákazníci si už objednali bezmála 5000 hodin, z toho 800 až 1000 jich bylo exportováno do zahraničí. Vinylové hodiny zdobí domácnosti ve Spojených státech, Austrálii či Německu.

Staré gramofonové desky dvojice shání po bazarech, antikvariátech a na aukčních serverech. „Desek, které jsou zničeny, je velké množství. Občas se stává, že nám je lidé sami přinesou,“ uvedl Čížek. Hodiny a svatební oznámení se snaží vyrábět z desek, které jsou neprodejné nebo poškozené.

ČTK