Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek o ruském Jožinovi: Doufám, že mi Putin neprořeže kola

Magazín

  16:34
PRAHA - Jožin z bažin Ivana Mládka boduje jako politická satira už v další zemi. Po úspěchu v Polsku ovládl "Putin z bažin" Rusko. Sám Mládek se přitom politickým tématům na jevišti vyhýbá. "K muzice, kterou dělám, patří spíš zábavné blbosti," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz

Mládek a jeho ruský Putin z bažin

Viděl jste už video s písni Jožin z bažin v ruské úpravě?
Viděl jsem několik ruských verzí Jožina z bažin na internetu, ale tuhle satirickou ještě ne. Celý život se snažím být na pódiu důsledně apolitický, a pak nakonec jedna moje píseň škádlí mocné politiky v Polsku a v Rusku. Doufám, že mi Tusk nebo Putin někde u nich na zájezdu neprořežou pneumatiky.

Co říkáte na to, že Rusové udělali z Jožina - příšery z bažin - zcela konkrétní postavu, tedy Vladimíra Putina?
Hodně Rusů se tomu bude asi smát, hodně příznivců Putina ta písnička asi  naštve, je to jako u nás. Sám Putin to ale podle mě vezme s humorem. Kdyby neměl humor, tak by to přece nikdy nedotáhl na prezidenta!Těší vás, že se píseň i třicet let po svém vzniku šíří po Evropě?
Kterého autora by to netěšilo, že si jeho písničku zpívají v Polsku, Rusku, Srbsku, Maďarsku... Škoda, že to nepřišlo tehdy před třiceti lety, teď už to s kapelou nestačíme všechno objet. Ale kulturáky na Kamčatce a Čukotce si ujít nenecháme, prý tam mají nejlepší akustiku.

Nevadí vám, že Jožina cizí umělci přezpívávají?
Nevadí, ale byl bych radši, kdyby ve svých textech ponechali
dadaistického ducha jako jedna kapela z Bělehradu. Ale lidi hold asi mají satiru rádi.

Neuvažujete teď, když Jožina použili ke kritice domácích poměrů v Polsku i Rusku, že byste píseň upravil i pro českého posluchače? Třeba by místo Jožina mohl ve skladbě figurovat nějaký politik...
Podle mě politika patří na schůze a možná na volební mítinky. Mám poměrně vyhraněné politické názory, ale na pódiu a v televizi jsem neutrál. Ale není to z obchodních důvodů. Ke staré swingové muzice, kterou děláme a kterou máme rádi, se hodí spíš zábavné blbosti.

O ruské verzi Jožina z bažin čtěte také

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!