16. září 2011 18:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mládež z Minsku musí na brigádu do kolchozů

Mládež bude muset pomoct při sklizni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládež bude muset pomoct při sklizni. | foto: Shutterstock

Přiložit ruku k dílu při letošní sklizni brambor nebo ovoce bude muset mládež z Minsku. O tom, že si mladí z města mají povinně a bez nároku na odměnu vyzkoušet, jak tvrdě pracuje venkovský lid, rozhodl primátor běloruského hlavního města.

Píše o tom polský list Gazeta Wyborcza. Podle primátora Mikalaje Laducky budou mít brigády na minskou mládež pozitivní výchovný i zdravotní vliv. Je přesvědčen o tom, že jeho iniciativu podpoří učitelé i rodiče školáků, kteří by na brigády na venkov měli jezdit.

"To je šílený nápad, děti se mají učit a ne sbírat brambory," řekla polskému listu jistá učitelka z Hrodna. "Jde o pokračování sovětského přístupu k výchově mládeže. Rodiče pochopili, že je to hloupost, ale vědí také, že jestli úřady něco naplánovaly, nemá smysl se proti tomu bránit," rozčiluje se dlouholetý ředitel jednoho ze soukromých gymnázií v Minsku, které tamní úřady před několika lety zavřely.

Iniciativa minského primátora vyvolala v běloruských prorežimních médiích velký ohlas, není prý proto vyloučeno, že si z hlavního města vezmou příklad i jiné oblasti země. Šéf jednoho z odborových svazů, který za sovětských dob pracoval jako náměstek předsedy kolchozu, si myslí, že zemědělská družstva pomoc mládeže uvítají. Hlavně proto, že za ni nebudou muset nic platit.

Běloruské hospodářství je v hluboké krizi, země musela na jaře devalvovat svou měnu, drasticky vzrostly ceny. Brigády v zemědělství byly nejen v Sovětském svazu, ale i v jiných zemích bývalého komunistického bloku každoroční povinností mladých lidí.

Mládež při nich měla nejen pomoci rolníkům, ale i získat kladný vztah ke kolektivnímu zemědělství. Efekt byl ale často opačný. "Příjezd do kolchozu znamenal kulturní šok. Ukázalo se, že je tam jiná realita: těžká práce za mizerné peníze, všudypřítomné opilství a nenávist venkovské mládeže k vrstevníkům z města," vzpomíná na brigády v kolchozech jeden běloruský publicista.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz