26. února 2015 6:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladí Italové prý nemají rádi svůj jazyk, podléhají anglickým výrazům

Mladá generace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá generace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

FLORENCIE Mladí Italové údajně nemají rádi svůj rodný jazyk, protože v rostoucí míře používají anglicismy. Podle předního italského lingvisty Claudia Marazziniho za to může častý nedostatek povědomí o vlastní historii a jazyku. Věrni snad už podle něho jsou jen italské kuchyni.

„Italština není jazyk, který mají Italové opravdu rádi. Jak mladí, tak staří a dospělí jsou na štíru s tím, aby porozuměli textu,“ tvrdě kritizoval 65letý Marazzini svoje krajany na pondělní konferenci věnující se ochraně jazyka.

„Důvodem, proč je Itálie tak otevřená cizím vlivům, je často nedostatek dobrých znalostí vlastní historie a jazyka, které by začleňovaly (její obyvatele) zpět do národní kultury,“ dodal podle agentury ANSA.

„Kromě jídla, a dokonce i u něho je to méně než dříve, je italský občan často jakýmsi druhem osoby bez státní příslušnosti,“ řekl také Marazzini. „S tímto základem a kořeny jsou mladí lidé snadno náchylní k tomu, aby se odtrhli od národní reality a přerušili vazby i s tím málem, co zbývá,“ uzavřel.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.