16. června 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladí se snaží probudit bikepark Betoňák opět k životu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tým mladých z Ostravy opravil bikepark pro jezdce z celého města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým mladých z Ostravy opravil bikepark pro jezdce z celého města. | foto: Foto Bikepark Betoňák

Jezdit na kole a zkoušet nové triky je zábava. Ovšem když chybí místo, kde by se dalo trénovat zbývají jen dvě možnosti.

„Mohli jsme jen sedět a nadávat, a nebo něco podniknout, aby se to změnilo. Zkusili jsme to druhé a začali s obnovou našeho bikeparku Betoňák.“ říká Tomáš Kuna z Ostravy.

Program Think Big

Think Big od Nadace O2 dává mladým lidem motivaci a podporu, aby změnili život kolem sebe k lepšímu.

Přihlaste svůj projekt právě teď! Přihlášky jsou otevřené do 27. 6. 2012. Nadace O2 podpoří až 170 projektů.

Co můžete získat?

-    10 - 70 tisíc korun na realizaci svého projektu

-    školení a poradenství pro úspěšnou realizaci

-    služby O2 zdarma

-    mentora ze společnosti Telefónica

Lokalita na předměstí Ostravy, v Mariánských Horách, byla řadu let nevyužívaná. Dvacetiletý Tomáš Kuna a jeho kamarád Filip Kamidra chtěli betonový park opravit vlastními silami. Chyběli jim však finance na zapůjčení bagru, odvoz hlíny a přípravu jezdeckých překážek. „Jen v Ostravě a okolí je nás okolo padesáti bikerů a neměli jsme, kde jezdit. Měli jsme chuť začít s obnovou parku, ale nebylo v našich silách zvládnout tak velký projekt bez financí. Vloni jsme se přihlásili do programu Think Big, byla to výzva udělat něco pro sebe i pro ostatní kamarády.“ vzpomíná Tomáš.

ČTĚTE TAKÉ

Příspěvek, který bikeři dostali od Nadace O2 použili na přebagrování areálu a výrobu dřevěných překážek. „Na začátku nebylo snadné přesvědčit místní o tom, že děláme něco užitečného. Hlavně starší lidé si mysleli, že to bude jen další místo pro chuligány, ale postupně viděli, co vše se nám podařilo a změnili názor. Jsem moc rád, že od začátku projektu nás podpořil Městský úřad Mariánské Hory a Hulváky. Pomáhá nám se vším, co je potřeba.“ říká Tomáš.

Letos se spolu s kamarády opět přihlásili do dalšího kola Think Big a získali podporu, tentokrát na výstavbu molitanových podložek pro bezpečný doskok. „Tohle vybavení má každý bikepark, slouží k tomu, aby se jezdci při doskoku nezranili. Náš park Betoňák bude brzy hotový. Už jsme v něm zorganizovali několik akcí, na prázdniny chystáme například freestylový jam, kam přijedou borci nejen z Ostravy, ale i z dalších měst“ vysvětluje Tomáš a jeho kamarád Filip dodává: „Taky nás čeká příměstský tábor, kam si můžou děti přijít zajezdit za doprovodu profesionálů. Jsem moc rád, že jsme se do opravy parku pustili. Nakonec se mi splnil i můj tajný sen. Několik měsíců jsem sháněl práci a nedávno mi městský úřad nabídl, ať dělám správce bikeparku. Takže můžu dělat, co mě baví a vím, že to má smysl nejen pro mě, ale i pro ostatní“ říká Filip.

Judita Matyášová
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.