16. června 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladí se snaží probudit bikepark Betoňák opět k životu

Tým mladých z Ostravy opravil bikepark pro jezdce z celého města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým mladých z Ostravy opravil bikepark pro jezdce z celého města. | foto: Foto Bikepark Betoňák

Jezdit na kole a zkoušet nové triky je zábava. Ovšem když chybí místo, kde by se dalo trénovat zbývají jen dvě možnosti.

„Mohli jsme jen sedět a nadávat, a nebo něco podniknout, aby se to změnilo. Zkusili jsme to druhé a začali s obnovou našeho bikeparku Betoňák.“ říká Tomáš Kuna z Ostravy.

Program Think Big

Think Big od Nadace O2 dává mladým lidem motivaci a podporu, aby změnili život kolem sebe k lepšímu.

Přihlaste svůj projekt právě teď! Přihlášky jsou otevřené do 27. 6. 2012. Nadace O2 podpoří až 170 projektů.

Co můžete získat?

-    10 - 70 tisíc korun na realizaci svého projektu

-    školení a poradenství pro úspěšnou realizaci

-    služby O2 zdarma

-    mentora ze společnosti Telefónica

Lokalita na předměstí Ostravy, v Mariánských Horách, byla řadu let nevyužívaná. Dvacetiletý Tomáš Kuna a jeho kamarád Filip Kamidra chtěli betonový park opravit vlastními silami. Chyběli jim však finance na zapůjčení bagru, odvoz hlíny a přípravu jezdeckých překážek. „Jen v Ostravě a okolí je nás okolo padesáti bikerů a neměli jsme, kde jezdit. Měli jsme chuť začít s obnovou parku, ale nebylo v našich silách zvládnout tak velký projekt bez financí. Vloni jsme se přihlásili do programu Think Big, byla to výzva udělat něco pro sebe i pro ostatní kamarády.“ vzpomíná Tomáš.

ČTĚTE TAKÉ

Příspěvek, který bikeři dostali od Nadace O2 použili na přebagrování areálu a výrobu dřevěných překážek. „Na začátku nebylo snadné přesvědčit místní o tom, že děláme něco užitečného. Hlavně starší lidé si mysleli, že to bude jen další místo pro chuligány, ale postupně viděli, co vše se nám podařilo a změnili názor. Jsem moc rád, že od začátku projektu nás podpořil Městský úřad Mariánské Hory a Hulváky. Pomáhá nám se vším, co je potřeba.“ říká Tomáš.

Letos se spolu s kamarády opět přihlásili do dalšího kola Think Big a získali podporu, tentokrát na výstavbu molitanových podložek pro bezpečný doskok. „Tohle vybavení má každý bikepark, slouží k tomu, aby se jezdci při doskoku nezranili. Náš park Betoňák bude brzy hotový. Už jsme v něm zorganizovali několik akcí, na prázdniny chystáme například freestylový jam, kam přijedou borci nejen z Ostravy, ale i z dalších měst“ vysvětluje Tomáš a jeho kamarád Filip dodává: „Taky nás čeká příměstský tábor, kam si můžou děti přijít zajezdit za doprovodu profesionálů. Jsem moc rád, že jsme se do opravy parku pustili. Nakonec se mi splnil i můj tajný sen. Několik měsíců jsem sháněl práci a nedávno mi městský úřad nabídl, ať dělám správce bikeparku. Takže můžu dělat, co mě baví a vím, že to má smysl nejen pro mě, ale i pro ostatní“ říká Filip.

Judita Matyášová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!