Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladí vesničané střeží na slonech indonéské lesy

Stádo slonů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stádo slonů (ilustrační foto) | foto: Reuters

TRUMON Mladí strážci na hřbetech slonů hlídkují na západoindonéském ostrově Sumatře v džungli, aby tak pomáhali odhalovat nelegální kácení stromů a pytlačení v rozlehlých tropických lesích.

Na celé dny se noří do džungle, vyjíždějí podél řek a skrz hustou vegetaci skrývající četné ohrožené druhy, jako jsou tygři a orangutani, kteří žijí v prostoru ničeném v posledních letech nepřiměřeným mýcením lesů. Po návratu ze svých výprav informují úřady o všem nelegálním či podezřelém v lesích, kde jsou velmi často káceny stromy bez povolení a kde jsou sloni zabíjeni pro slonovinu a tygři pro kožešinu.

Kácení lesů je z drtivé většiny nelegální, je to morová rána, kterou se úřady kvůli rozlehlosti území a nedostatku prostředků marně snaží vymýtit. Nevládní organizace v provincii Aceh na severu ostrova Sumatra se proto v roce 2012 rozhodly úřadům pomoci za přispění obyvatel z oblasti Trumon. Ti vyjíždějí na „hon“ na pytláky a na ty, kdo nelegálně kácejí stromy.

Indonésie

Indonésie, největší souostroví světa rozkládající se na ploše 1,9 milionu kilometrů čtverečních, má rozsáhlé tropické lesy. Mnoho stromů však padlo za oběť vysazování nové vegetace, z níž se získává papír nebo palmový olej. Tím se ničí zdejší biodiverzita a zvyšují se emise skleníkových plynů. 

Loni se k tomuto projektu připojila americká vládní Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID). Projekt se tedy rozšířil a obyvatelé regionu začali vyjíždět na hlídky na hřbetech slonů. Platí je USAID.

Někteří obyvatelé dokonce opustili svou práci, aby se k těmto strážcům připojili. Je to více než dvacítka lidí, mezi nimiž jsou i bývalí separatisté, kteří bojovali proti ústřední vládě v Jakartě před uzavřením mírové dohody s provincií Aceh před deseti lety. „Je mi těžko, když vidím slony, jež pytláci zabili kvůli slonovině. Lidé z vesnic i měst také ničí jejich přirozené prostředí,“ říká strážce lesů Hendra Masrijal, který dříve prodával potraviny.

Hlídky v džungli trvají dva dny až týden. Strážci lesů stráví měsíčně 15 až 20 dní v džungli na celkové ploše 27.000 hektarů, nazývané „kuloár trumonské fauny“. Autoři tohoto projektu pořádají kromě boje proti nelegálnímu kácení lesů a pytláctví také vzdělávací kurzy pro obyvatele regionu. Ty se převážně týkají ekoturistiky a mají přimět vesničany, kteří mají ve zvyku žít z nezákonné činnosti, jako je pytláctví a kácení stromů, aby si našli jiné způsoby obživy.

Tato iniciativa budí u místních komunit nadšení, zdůrazňuje mluvčí USAID Tisna Nandová. „Vidí, že mohou ekonomicky těžit z ochrany lesů v regionu, že je to výhodnější než kácení stromů,“ citovala ji agentura AFP. Podle studie, která byla zveřejněna loni, bylo v roce 2012 v Indonésii vykáceno téměř dvakrát více panenského lesa než v Brazílii, která je považována za největšího ničitele primárních lesů ve světě.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?