Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladý amatérský fotograf zmapoval čtyři generace žen z rodiny

Snímek mladého amatérského fotografa Zbyňka Rabona z Plzně, který zmapoval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek mladého amatérského fotografa Zbyňka Rabona z Plzně, který zmapoval... | foto: ČTK

PLZEŇ Mladý amatérský fotograf Zbyněk Raboň z Plzně zmapoval čtyři generace žen ve své rodině. Jeho snímky ocenilo Západočeské muzeum, které mu nabídlo vystavit je ve svých prostorách. Expozice, kam bude vstup zdarma, začne 4. února a potrvá dva měsíce, řekl dvaatřicetiletý Raboň. Udělat výstavu ho nikdy nenapadlo. Fotky se budou dražit a výtěžek poslouží na novorozenecké oddělení nemocnice.

Jde o velkoformátové fotografie, většinou černobílé 60 x 40 centimetrů. „Mám vyfocené všechny ženy v mojí rodině, od nejmenších po ty devadesátileté, tedy čtyři generace, celkem sedm žen,“ uvedl Raboň. Nejvíce tam budou zastoupené malé dcery, dvojčata Mia a Ella.

Raboň sedm let amatérsky fotí. „Neříkám si v žádném případě fotograf, ale člověk, který má drahý foťák,“ uvedl. Focení se chce věnovat více, hlavně lidí zachycovaných v jejich běžném prostředí či na ulici. „Ale nevím, jestli to dopadne, protože mám trochu problém s tím, co fotit. Díky tomu, že mě to neživí, tak si mohou fotit, co chci já. Kdyby mě někdo oslovil, abych dělal svatbu, tak do to bych nešel, nemám to rád,“ řekl.

Podle něj je na fotografiích vidět, komu je kdo podobný. „Například jedna dcera je naprosto po mně a mých rodičích a prarodičích a druhá úplně do manželčiny rodiny. V obou větvích je podoba veliká,“ řekl Raboň.

Jeho fotografie ocenilo Západočeské muzeum, které mu nabídlo vystavit je ve...

Ženy a dívky jsou zachycené jen v momentech, kdy o focení nevěděly. Moc nedělám takové ty ateliérové fotky, kdy fotograf řekne: ‚Teď se všichni usmějte, teď na mě koukejte‘,“ řekl.

Fotky se po skončení výstavy budou dražit a výtěžek půjde na neonatologické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, kde se Raboňovy dcery narodily. „Neměly ideální start do života. Vážily 1500 gramů, takže je nám tam vypiplali a touto cestou bych jim chtěl ještě jednou poděkovat,“ uvedl. Dnes jim je 3,5 roku a jsou zcela v pořádku.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!