12. května 2009 11:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladý klokan přežil průstřel šípem

Postřelené klokaní mládě. S metrovým šípem v čumáku přežívalo týden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postřelené klokaní mládě. S metrovým šípem v čumáku přežívalo týden. | foto: ČTK

MELBOURNE Mládě klokana, kterému někdo prostřelil hlavu šípem, je podle ošetřovatelů z melbournské zoologické zahrady na nejlepší cestě k úplnému uzdravení. Zraněný klokan byl před několika dny nalezen v oblasti parků okolo města Melbourne, kde zřejmě s prostřelenou hlavou přežíval už týden.

„Nemohu pochopit, jak někdo dokáže udělat něco tak krutého,“ řekla k případu Fiona Corkeová, mluvčí organizace Wildlife Victoria, která se zasazuje o záchranu australské volné přírody, a dodala, že nedávno už byl ve stejné oblasti nalezen jiný postřelený klokan. Na dopadení klokaního střelce vypsala organizace odměnu ve výši deseti tisíc australských dolarů (asi sto padesát tisíc korun).

Postřelené klokaní mládě. S šípem v hlavě přežíval týden.

Australské skupiny na ochranu zvířat se snaží zabránit úřadům v odstřelu zhruba 6000 klokanů v okolí hlavního města Canberry. Vláda tvrdí, že klokani jsou přemnoženi a v některých místech ničí přírodu. Informoval o tom dnes server BBC.

Ochránci zvířat obviňují vládu, že její vybíjení klokanů na území bývalé vojenské základny Majura u Canberry vyústí v "brutální a neodůvodnitelná jatka". Obrátili se kvůli tomu na soud. Začátkem týdne také na základnu Majura pronikli ve snaze zabránit začátku odstřelu.

"Zahájili jatka, za čtyři dny údajně zabili už 2000 klokanů," řekla Nikki Sutterbyová z australského sdružení pro ochranu klokanů. "Děje se to bez jakéhokoli výzkumu či vědeckých důkazů." Mnoho zvířat podle ní při odstřelu trpí, neboť mláďata jsou oddělena od svých matek a smečky zvyklé na soužití roztrhány.

Australská vláda tvrdí, že přemnožení klokani se pásli na přirozených travnatých plochách a ničili přitom ohrožené druhy rostlin a hmyzu. Zdůraznila také, že tito vačnatci byli odstřeleni humánně.

maj, čtk

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz