Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mnozí nad ní ohrnovali nos. Dnes je klávesnice všudypřítomná

Magazín

  6:47
Vlevo začíná písmenem Q a vpravo končí P. O řadu níž začíná A a končí L. A úplně dole je první Z a poslední M. Rozložení znaků dnes zná díky masovému rozšíření chytrých telefonů téměř každý – i tací, kteří ještě nedávno na počítač ani nesáhli, o ještě starším psacím stroji ani nemluvě.
Práce s počítačem (ilustrační foto)

Práce s počítačem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Po nějakých sto čtyřiceti letech je klávesnice všudypřítomná. A to nad ní v době jejího vzniku ohrnovali nos.

Primitivní mechanické stroje na psaní existovaly už na počátku 18. století. Lidé o ně však nejevili zájem, protože dokumenty a dopisy bylo zvykem psát ručně krasopisem. Strojem vyvedený text by se dokonce mohl považovat za znak neomalenosti, nebo dokonce urážky. Přesto vynálezci po dalších dvě stě let nepřestávali vymýšlet, jak stroj na psaní zdokonalit – tu mu přisoudili sedm řad písmen (velká a malá zvlášť), jindy řady čtyři.

Volant či světelné pero. Jak vypadali předchůdci počítačové myši?

Zásadní posun přinesl novinář Christopher Latham Sholes z amerického města Milwaukee, který se vývojem psacího stroje zabýval ve druhé polovině 19. století. Koncem 60. let si patentoval dvouřadou klávesnici, již dále zdokonaloval. Zřejmě na základě rad telegrafistů zjišťoval, která písmena se nejčastěji opakují, a podle toho pak měnil jejich umístění. V roce 1873 prodal svůj nápad výrobci, který následujícího roku uvedl na trh model psacího stroje Remington No. 1. V roce 1878 následoval přístroj s označením No. 2, jehož klávesnici v podstatě používáme dodnes: pod horní řadou číslic leží tři řady písmen, přičemž v první zleva následují znaky Q-W-E-R-T-Y, a proto se jí začalo říkat QWERTY.

České země byly tehdy součástí Rakouska, a tak se používala klávesnice německá, označovaná jako QWERTZ, protože si v ní písmeno Y prohodilo místo se Z, v němčině častěji používaným. Přesto určitý český otisk ve věci psacích strojů později nalezneme. V roce 1936 přišel s alternativní klávesnicí August Dvorak, příbuzný světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka. Psycholog a profesor z University of Washington v Seattlu vymyslel systém, který měl umožnit efektivnější psaní. Nejpoužívanější písmena soustředil do střední řady se sekvencí zleva A-O-E-U-I.

Jenže tou dobou už lidé psaní na stroji nepovažovali za urážku a na řazení QWERTY/Z si zvykli. Dvorakův zlepšovák se tak neujal, i když je dodnes volitelnou součástí všech počítačů, a dokonce některých chytrých mobilů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!