Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mobily, které poznají zloděje

Mobily vybavené snímačem otisků by měly umět identifikovat svého majitele a „zamknout se“ při odcizení. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobily vybavené snímačem otisků by měly umět identifikovat svého majitele a „zamknout se“ při odcizení. (ilustrační foto) |

PRAHA Krádež mobilního telefonu patří k těm druhům pouliční kriminality, které otravují život snad vůbec nejvíc. Lze zajistit, aby váš mobil rozpoznal zloděje? A pomůže to?

Přeplněné bazary a miliony ukradených mobilů jsou také hlavním důvodem, proč se vědci snaží najít způsob, jak telefon zabezpečit před neautorizovaným používáním.

Skupina vědců z Technického výzkumného centra ve Finsku vyvinula technologii, která má za cíl telefon „zamrznout“, pokud dojde k neautorizovanému použití. Jinými slovy, pokud zloděj mobil ukradne a telefon pozná, že nejde o původního majitele, stane se nepoužitelným. A pozná to podle stylu chůze.

Unikátní technologie využívá speciální senzory umístěné v mobilním zařízení - nemusí to být jen telefony, ale třeba i kapesní počítače (PDA). Tyto senzory dokáží změřit a zapamatovat si charakteristický styl chůze majitele.

Na základě porovnání aktuální chůze se zaznamenanou dokáže zařízení rozpoznat, zda jej nese pravý majitel. Pokud vyhodnotí situaci tak, že ho používá neautorizovaná osoba, zamrzne a stane se nefunkčním. Pro další použití je nutné zadat bezpečnostní heslo.

Jak uvedl ředitel výzkumu Heikki Ailisto, hlavní výhodou této biometrické metody je její nenáročnost - od uživatele nevyžaduje žádnou speciální akci na rozdíl od metod,
inzerce jako je zadání hesla.

Na druhou stranu nejsou senzory, které styl chůze snímají a vyhodnocují, příliš levné a navíc si tým tvůrců musí ještě poradit například s tím, jak se změní styl chůze při změně obuvi - (v botách s vysokými podpatky se pochopitelně chodí jinak než bez nich) nebo třeba při zranění nohy či alkoholu v krvi.

To jsou příklady situací, kdy je lepší tuto ochranu proti krádeži deaktivovat a spolehnout se raději na jinou ochranu. Přesto bychom se této technologie mohli v mobilních telefonech, kapesních počítačích či noteboocích dočkat během dvou let.

Další metodou, která by měla zamezit krádeži mobilních zařízení, je použití snímače otisků prstů. To nabízí francouzská společnost Sagem pod názvem LiveScan. Zatím jej využívá (coby nemobilní zařízení) jen policie v Novém Jižním Walesu v Austrálii jako sběrače otisků prstů, ale počítá se i s novou vylepšenou verzí, která by měla přijít na trh v následujících měsících a sloužit i komerčním účelům.

Od současné se bude lišit zejména svými kapesními rozměry, které ji předurčují pro sběr otisků v terénu. A odsud je jen malý krůček k širšímu nasazení a použití v mobilních telefonech a PDA k autorizaci uživatele.

Dosud nejběžnějším způsobem ochrany před zloději je číslo IMEI - unikátní „rodné číslo“ každého mobilního telefonu, které může okradený uživatel nahlásit svému operátorovi a požádat o zablokování přístroje.

Bohužel tato metoda není nijak zvlášť spolehlivá - za prvé přenáší „odpovědnost“ na operátora, který nemusí seznamy odcizených mobilních telefonů vést a za druhé není dostatečně technicky zajištěná - změnit IMEI u odcizeného telefonu je pro schopného technika celkem snadný úkol.

Proto se také vědci snaží přicházet s novými řešeními. A i když jsou tyto systémy zatím jen ve stadiu testů a „ladění“, mohly by v blízké budoucnosti donutit zloděje hledat si jiný druh obživy. Nebo se spíš soustředit na jiný sortiment.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...