Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Modelář pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka

Modelář Stanislav Vrška hovoří o svém výtvoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modelář Stanislav Vrška hovoří o svém výtvoru. | foto: ČTK

TŘEBÍČ Modelář Stanislav Vrška pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka. Dílo se po dokončení stane součástí modelu historického centra Třebíče v podobě z roku 1835, který je umístěn v galerii divadla Pasáž. Vrška ho dokončil v roce 2013. Jeho odhalení bylo tehdy součástí oslav desátého výročí zapsání městských památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Pro lidi to možná bude daleko zajímavější než model centra města, které zůstalo v prakticky stejné podobě, ale Stařečka je ze dvou třetin vybouraná,“ řekl Vrška ČTK. Na místě původní čtvrti je dnes autobusové nádraží a průtah městem. Model Stařečky v měřítku 1:100 má rozměry zhruba tři krát tři a půl metru.

Stanislav Vrška při práci.
Modelář Stanislav Vrška hovoří o svém výtvoru.

Po jeho plánovaném dokončení v únoru příštího roku Vrška udělá ještě model části čtvrti Jejkov a tím bude považovat modelové ztvárnění historického jádra města za dokončené. „To bude práce tak na dva měsíce,“ tvrdí čtyřiasedmdesátiletý modelář překypující životním elánem.

Hotové už je nábřeží řeky Jihlavy. Modelář teď pracuje na střední části modelu a nakonec si nechává podle něj nejzajímavější část, kde je dnes parkoviště pod Masarykovou školou. Tam dřív byla skála. „To už většina lidí v Třebíči nepamatuje, to pamatují akorát staroši, jako jsem já,“ směje se Vrška.

Všechny historické domy Vrška zpracovává tradičně do nejmenších podrobností. Střechy i omítky domů mají patinu, takže nevypadají jako hračka a působí věrně. Zajímavá je hlavně část u řeky, kde bydleli převážně koželuhové a jircháři, kteří museli vyčiněné kůže máchat v řece. Na modelu proto lidé najdou například vory s uvázanými máčenými kůžemi nebo na dvorech natažené šňůry, kde se kůže sušily. S nejpodrobnějšími detaily Vrškovi pomáhá jeho manželka, která navíc vyhledává historické plány. „Taková pomoc je pro mě ideální,“ pochvaluje si Vrška.

Do detailních podrobností jsou vypracovány i ty nejmenší stavební prvky. Maličké vstupní dveře do domů mají dokonce samostatné titěrné kliky. Na dvorcích a zahrádkách nechybí květinové záhony či složené hraničky dříví. Model v konečné fázi oživí ještě formanské vozy s potahy, zvířata a postavičky dobových řemeslníků.

Až Vrška na jaře příštího roku model historického jádra Třebíče dokončí, příliš si neodpočine. Chystá se pokračovat ve spolupráci s ostravským muzeem, pro které vytváří modely různých staveb. „Předběžně jsem domluvený s Muzeem Vysočiny, že udělám model třebíčského zámku z druhé poloviny 15. století, než původní klášter dobyl a vypálil Matyáš Korvín. Jsou k tomu celkem solidní podklady a mohla by to být zajímavá práce,“ věří Vrška.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!