Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modelář pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka

Magazín

  7:00
TŘEBÍČ - Modelář Stanislav Vrška pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka. Dílo se po dokončení stane součástí modelu historického centra Třebíče v podobě z roku 1835, který je umístěn v galerii divadla Pasáž. Vrška ho dokončil v roce 2013. Jeho odhalení bylo tehdy součástí oslav desátého výročí zapsání městských památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Modelář Stanislav Vrška hovoří o svém výtvoru. foto: ČTK

„Pro lidi to možná bude daleko zajímavější než model centra města, které zůstalo v prakticky stejné podobě, ale Stařečka je ze dvou třetin vybouraná,“ řekl Vrška ČTK. Na místě původní čtvrti je dnes autobusové nádraží a průtah městem. Model Stařečky v měřítku 1:100 má rozměry zhruba tři krát tři a půl metru.

Stanislav Vrška při práci.
Modelář Stanislav Vrška hovoří o svém výtvoru.

Po jeho plánovaném dokončení v únoru příštího roku Vrška udělá ještě model části čtvrti Jejkov a tím bude považovat modelové ztvárnění historického jádra města za dokončené. „To bude práce tak na dva měsíce,“ tvrdí čtyřiasedmdesátiletý modelář překypující životním elánem.

Hotové už je nábřeží řeky Jihlavy. Modelář teď pracuje na střední části modelu a nakonec si nechává podle něj nejzajímavější část, kde je dnes parkoviště pod Masarykovou školou. Tam dřív byla skála. „To už většina lidí v Třebíči nepamatuje, to pamatují akorát staroši, jako jsem já,“ směje se Vrška.

Všechny historické domy Vrška zpracovává tradičně do nejmenších podrobností. Střechy i omítky domů mají patinu, takže nevypadají jako hračka a působí věrně. Zajímavá je hlavně část u řeky, kde bydleli převážně koželuhové a jircháři, kteří museli vyčiněné kůže máchat v řece. Na modelu proto lidé najdou například vory s uvázanými máčenými kůžemi nebo na dvorech natažené šňůry, kde se kůže sušily. S nejpodrobnějšími detaily Vrškovi pomáhá jeho manželka, která navíc vyhledává historické plány. „Taková pomoc je pro mě ideální,“ pochvaluje si Vrška.

Do detailních podrobností jsou vypracovány i ty nejmenší stavební prvky. Maličké vstupní dveře do domů mají dokonce samostatné titěrné kliky. Na dvorcích a zahrádkách nechybí květinové záhony či složené hraničky dříví. Model v konečné fázi oživí ještě formanské vozy s potahy, zvířata a postavičky dobových řemeslníků.

Až Vrška na jaře příštího roku model historického jádra Třebíče dokončí, příliš si neodpočine. Chystá se pokračovat ve spolupráci s ostravským muzeem, pro které vytváří modely různých staveb. „Předběžně jsem domluvený s Muzeem Vysočiny, že udělám model třebíčského zámku z druhé poloviny 15. století, než původní klášter dobyl a vypálil Matyáš Korvín. Jsou k tomu celkem solidní podklady a mohla by to být zajímavá práce,“ věří Vrška.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat