Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů

Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů. | foto: Shutterstock

LAGOS Africká móda omezující se na halenky a suknice z tradičních afrických tkanin? Módní tvůrci tohoto kontinentu pošlapávají stará klišé a přicházejí s kreacemi, které stále více promlouvají k ostatnímu světu.

Tato tendence se jasně projevila při týdnu módy Arise Magazine Fashion Week, na němž se v ekonomické metropoli Nigérie Lagosu sešli afričtí i zahraniční návrháři z několika kontinentů, píše agentura AFP.

Afričtí návrháři nepopírají své kořeny, ale již dávno otevřeli svůj repertoár novým myšlenkám, spojují vzájemně různé žánry a rozšiřují jejich vliv.

ČTĚTE TAKÉ:


"Africký design a móda obecně se vyvíjejí a otevírají světu," zdůrazňuje Tsemaye Binitie, Nigerijec usazený v Británii, který před dvěma lety založil tvůrčí dílnu nesoucí jeho jméno. "Naše návrhy jsou modernější, vyvíjíme se více a více světově," soudí.

Především spojuje styly, střihy a materiály. Na týdnu módy se tak objevily přiléhavé kombinézy a krátké a přiléhavé sukénky z tradičních afrických materiálů, často velmi pestře barevných. Z tradičních afrických látek se v mnoha zemích západní Afriky vyrábějí především dlouhé rovné sukně doplněné vrškem se stejnými motivy a velkým šátkem.

Inspirací je i rozmáhající se cestování

Tsemaye Binitie se u své kolekce pro podzim a zimu 2011 inspiroval z cesty své matky do Francie v 80. letech. "Jela tehdy do Paříže a vzala si s sebou oděvy, v nichž se cítila jako Nigerijka, a přitom snadno splynula s evropskou společností," říká.

"Soustředil jsem se na své nigerijské dědictví, inspiroval jsem se naším používáním zářivých barev a charakteristickými motivy našich oděvů," popisuje svou práci na svých internetových stránkách.

Africké kolekce zastoupené na Týdnu módy v Lagosu zahrnovaly četné oděvy spojující tradice a modernost. Tento přístup se setkal s úspěchem na kontinentu i mimo něj: šaty z tradičních látek zdobené perlami nebo flitry, obleky pro muže, elegantní a s límečky zdobenými potisky s divokými zvířaty.

"Tvůrci, které jsme oslovili, vytvořili modely, jež jsou zároveň moderní i kreativní a dobře se nosí. Lze je prodávat v zahraničí," vysvětluje Penny McDonaldová, která tuto každoroční přehlídku pořádá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nigerijská návrhářka Maureen Ikem Okogwu-Ikokwu, která žije v Thajsku, tvrdí, že o tvorbu afrických návrhářů je stále větší zájem. "V Bangkoku to lidé zbožňují, protože to je jiné a nové," říká mladá žena, která zastupuje značku pret-a-porter Sunny Rose.

Návrhářka Loza Maleombho z Pobřeží slonoviny byla jednou z těch málo, kdo na Týdnu módy představili kolekci vytvořenou výhradně z tradičních afrických látek, včetně velmi barevné ghanské látky kente z hedvábných pruhů. Její manekýnky defilovaly na molu v hnědých turbanech připomínajících tuaregské nomády. "Je to západní Afrika," podotýká ke své kolekci.

ČTĚTE TAKÉ:

Další nigerijská návrhářka Maki Ohová představila kolekci "street fashion", smyslnou, s velmi širokými kalhotami vyrobenými z aso-oke, tradiční látky z jihu Nigérie. Podle jihoafrického návrháře Malcolma Kluka dává nyní Afrika mezinárodní módě nový dech. "Afrika je rozvíjejícím se centrem módy. Evropa a Spojené státy jsou pokud jde o módu přímo zahlceny. Vezmete-li si například značky Prada nebo Gucci, jejich obchody jsou všude na každém rohu," říká.

Zatímco zájem o africké návrháře roste, jejich pracovní podmínky na kontinentu jsou často obtížné. Nevyhovující infrastruktura, chybějící elektřina či absence legislativy pokud jde o autorská práva vedly některé z nich, aby se usadili mimo kontinent.

Pokud jde o plagiátorství, má nigerijská návrhářka Nkwo Onwuková žijící v Británii radu: "Musíte být vždy hodně vpředu a vytvořit si vlastní styl."

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...