Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů

Magazín

  7:00
LAGOS - Africká móda omezující se na halenky a suknice z tradičních afrických tkanin? Módní tvůrci tohoto kontinentu pošlapávají stará klišé a přicházejí s kreacemi, které stále více promlouvají k ostatnímu světu.
Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů.

Africká móda se zbavuje zažitých stereotypů. foto: Shutterstock

Tato tendence se jasně projevila při týdnu módy Arise Magazine Fashion Week, na němž se v ekonomické metropoli Nigérie Lagosu sešli afričtí i zahraniční návrháři z několika kontinentů, píše agentura AFP.

Afričtí návrháři nepopírají své kořeny, ale již dávno otevřeli svůj repertoár novým myšlenkám, spojují vzájemně různé žánry a rozšiřují jejich vliv.

ČTĚTE TAKÉ:

"Africký design a móda obecně se vyvíjejí a otevírají světu," zdůrazňuje Tsemaye Binitie, Nigerijec usazený v Británii, který před dvěma lety založil tvůrčí dílnu nesoucí jeho jméno. "Naše návrhy jsou modernější, vyvíjíme se více a více světově," soudí.

Především spojuje styly, střihy a materiály. Na týdnu módy se tak objevily přiléhavé kombinézy a krátké a přiléhavé sukénky z tradičních afrických materiálů, často velmi pestře barevných. Z tradičních afrických látek se v mnoha zemích západní Afriky vyrábějí především dlouhé rovné sukně doplněné vrškem se stejnými motivy a velkým šátkem.

Inspirací je i rozmáhající se cestování

Tsemaye Binitie se u své kolekce pro podzim a zimu 2011 inspiroval z cesty své matky do Francie v 80. letech. "Jela tehdy do Paříže a vzala si s sebou oděvy, v nichž se cítila jako Nigerijka, a přitom snadno splynula s evropskou společností," říká.

"Soustředil jsem se na své nigerijské dědictví, inspiroval jsem se naším používáním zářivých barev a charakteristickými motivy našich oděvů," popisuje svou práci na svých internetových stránkách.

Africké kolekce zastoupené na Týdnu módy v Lagosu zahrnovaly četné oděvy spojující tradice a modernost. Tento přístup se setkal s úspěchem na kontinentu i mimo něj: šaty z tradičních látek zdobené perlami nebo flitry, obleky pro muže, elegantní a s límečky zdobenými potisky s divokými zvířaty.

"Tvůrci, které jsme oslovili, vytvořili modely, jež jsou zároveň moderní i kreativní a dobře se nosí. Lze je prodávat v zahraničí," vysvětluje Penny McDonaldová, která tuto každoroční přehlídku pořádá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nigerijská návrhářka Maureen Ikem Okogwu-Ikokwu, která žije v Thajsku, tvrdí, že o tvorbu afrických návrhářů je stále větší zájem. "V Bangkoku to lidé zbožňují, protože to je jiné a nové," říká mladá žena, která zastupuje značku pret-a-porter Sunny Rose.

Návrhářka Loza Maleombho z Pobřeží slonoviny byla jednou z těch málo, kdo na Týdnu módy představili kolekci vytvořenou výhradně z tradičních afrických látek, včetně velmi barevné ghanské látky kente z hedvábných pruhů. Její manekýnky defilovaly na molu v hnědých turbanech připomínajících tuaregské nomády. "Je to západní Afrika," podotýká ke své kolekci.

ČTĚTE TAKÉ:

Další nigerijská návrhářka Maki Ohová představila kolekci "street fashion", smyslnou, s velmi širokými kalhotami vyrobenými z aso-oke, tradiční látky z jihu Nigérie. Podle jihoafrického návrháře Malcolma Kluka dává nyní Afrika mezinárodní módě nový dech. "Afrika je rozvíjejícím se centrem módy. Evropa a Spojené státy jsou pokud jde o módu přímo zahlceny. Vezmete-li si například značky Prada nebo Gucci, jejich obchody jsou všude na každém rohu," říká.

Zatímco zájem o africké návrháře roste, jejich pracovní podmínky na kontinentu jsou často obtížné. Nevyhovující infrastruktura, chybějící elektřina či absence legislativy pokud jde o autorská práva vedly některé z nich, aby se usadili mimo kontinent.

Pokud jde o plagiátorství, má nigerijská návrhářka Nkwo Onwuková žijící v Británii radu: "Musíte být vždy hodně vpředu a vytvořit si vlastní styl."

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat