Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mohli by se kněží ženit?

Kněží dostanou přidáno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněží dostanou přidáno | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA  Neexistuje žádné dogma, které by mělo zakazovat kněžím žít v manželství,“ říká nottinghamský biskup, otec Malcolm McMahon. Římskokatoličtí kněží skládali po staletí slib čistoty a žili v celibátu.

V britském prostředí, kde je většinovou náboženskou organizací církev anglikánská, jejíž duchovní představitelé v manželských svazcích žijí, znovu rozdmýchává názor nottinghamského biskupa horkou debatu.

Zastánci myšlenky ženatých duchovních se domnívají, že zrušením tradice celibátu by se katolická církev vyrovnala s nedostatkem mladých kněží, kteří jsou prý zbytečně odrazováni od duchovní služby, píše britský deník Daily Telegraph.

Papež Benedikt XVI. zamezil krokům, které by mohly vést ke vstupování mužů žijících rodinným životem do aktivní služby církvi, když před dvěma lety jasně potvrdil tradici celibátu a zdůraznil její význam. Arcibiskup, který vysvětil čtyři ženaté muže na kněze, byl tehdy exkomunikován. Nutnost celibátu katolických kněží je dána dekretem papeže Gregora VII. a traduje se tak od jedenáctého století.

Otázka spravedlivého přístupu a odpovědnosti
Ačkoliv se biskup McMahon nedomnívá, že by samotné povolení manželského života kněžím vyřešilo stávající problémy církve s nedostatkem mladých zájemců, je přesvědčen, že by takový krok znamenal mnoho dobrého.

„Je to otázka spravedlivého přístupu k mužům, kteří se chtějí stát kněžími a zároveň mít rodinu. Svatba by neměla být pokládána za překážku na cestě k tomu, k čemu jsou povoláni. Manželský svazek však musí být uzavřen před jejich vysvěcením,“ vysvětluje biskup.

„Otázkou vnitřní odpovědnosti je pak náš přístup k lidem, kteří by měli být ochuzeni o svaté přijímání jen proto, že nemáme dostatek kněží,“ dodává.

Ve Velké Británii je veřejná diskuse o otázce rodinného života duchovních stále živá rovněž díky nedávnému protestu anglikánských kněží proti církevnímu vysvěcování žen.

Protestujícím anglikánským duchovním bylo povoleno přestoupit do církve římskokatolické, ačkoliv byli ženatí, což nevyhnutelně vyvolalo u mnohých katolických kněží žijících v celibátu rozhořčení.

Neocenitelná zkušenost rodinného života
Otec McMahon si nicméně díky nově přestoupivším duchovním všiml změny, které si velmi cení. „Někdejší anglikáni přinášejí do našich farností neocenitelnou zkušenost rodinného života,“ uvádí.

„Považuji to za velmi důležité, a to zejména pro duchovní službu a porozumění ženám,“ vysvětluje nottinghamský biskup – hlavní z kandidátů, který by se mohl v příštím roce stát kardinálem Anglie a Walesu.

Přes všechno dobré, co by mohlo pro katolickou církev znamenat uznání rodinného života kněží, si je McMahon rovněž vědom problémů, jaké by s sebou radikální změna nesla. Obává se zejména finančních potíží, které by církev sužovaly, kdyby měla kromě samotných duchovních podporovat celé rodiny. Už takto prý církev musí zavírat některé kostely, aby ušetřila.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ INTERNÍ KVALITY s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz