Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moja se přestěhuje za partnerem do Španělska

Moja | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moja | foto: ČTK

PRAHA  Gorila Moja, první gorilí mládě odchované v pražské zoologické zahradě, se v říjnu přestěhuje do Španělska. Nový domov nalezne v přírodním parku Cabárceno.

Získá tam partnera, který pochází z volné přírody. Pražská zoo doufá, že s ním Moja přivede na svět geneticky hodnotné potomky. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Park Cabárceno je na severu Španělska, vznikl asi před 20 lety.

"Zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných, a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře," poznamenal Bobek. Podle chovatelů je velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu. V současné době v něm žije skupina tří goril, a to pětadvacetiletý samec Niky, který pochází z Afriky a je geneticky mimořádně cenný, dále třicetiletá samice Nadia a pětiletá samička Chelewa.

Přesun Moji do jiné zoo je podle chovatelů nutný. "Kdyby tu zůstala, měli bychom ji tu samozřejmě rádi. Museli bychom jí ale bránit v reprodukci s otcem," řekl kurátor savců Pavel Brandl. Rozmnožování goril mezi dcerou a otcem podle něj není příliš běžné, ale může se stát. V současné době již Moja musí brát antikoncepci.

Před odletem Moju uspí
Termín odchodu na první polovinu října je nastaven kvůli březosti gorily Bikiry, která očekává potomka někdy na konci roku. Chovatelé chtějí Moju odvézt s dostatečným časovým předstihem.

Moja by do nového bydliště měla odletět speciálním letadlem. Transport by měl stát do 300.000 korun, řekl Bobek. Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) slíbil, že s jeho zaplacením Praha pomůže. Moja cestu stráví ve speciální přepravní bedně. Před uložením do ní bude uspána. Do letadla ale bude převezena až poté, co se opět probudí. Chovatelé jsou připraveni i na možnost, že se jí udělá během vzletu nebo přistání nevolno. 

GORILKA MOJA

Gorilí mládě Moja z pražské zoo.Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Pražskou gorilu bude ve Španělsku čekat složité začleňování do tamní gorilí skupiny. "Neočekávám, že přijde do Cabárcena a s tamními zvířaty si padne do oka," poznamenal Brandl.

GORILY NIŽINNÉ

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny.

Předpokládá, že o místo v tlupě bude muset bojovat především s mladou Chelewou. "Dá se očekávat, že ve skupině budou usilovat o stejnou pozici," podotkl.

Kromě chovatelů budou nad odchodem Moji pravděpodobně smutnit i členové její pražské tlupy. Chovatelé ale předpokládají, že se s novou situací rychle vyrovnají. "Postupem času se stala jednou z největších českých celebrit," poznamenal Bobek. Proslavila ji například reality show Odhalení.

Gorila Moja oslavila 12. prosince v pražské zoologické zahradě šesté narozeniny

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!