Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moja se přestěhuje za partnerem do Španělska

Magazín

  11:30
PRAHA - Gorila Moja, první gorilí mládě odchované v pražské zoologické zahradě, se v říjnu přestěhuje do Španělska. Nový domov nalezne v přírodním parku Cabárceno.

Získá tam partnera, který pochází z volné přírody. Pražská zoo doufá, že s ním Moja přivede na svět geneticky hodnotné potomky. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Park Cabárceno je na severu Španělska, vznikl asi před 20 lety.

"Zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných, a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře," poznamenal Bobek. Podle chovatelů je velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu. V současné době v něm žije skupina tří goril, a to pětadvacetiletý samec Niky, který pochází z Afriky a je geneticky mimořádně cenný, dále třicetiletá samice Nadia a pětiletá samička Chelewa.

Přesun Moji do jiné zoo je podle chovatelů nutný. "Kdyby tu zůstala, měli bychom ji tu samozřejmě rádi. Museli bychom jí ale bránit v reprodukci s otcem," řekl kurátor savců Pavel Brandl. Rozmnožování goril mezi dcerou a otcem podle něj není příliš běžné, ale může se stát. V současné době již Moja musí brát antikoncepci.

Před odletem Moju uspí
Termín odchodu na první polovinu října je nastaven kvůli březosti gorily Bikiry, která očekává potomka někdy na konci roku. Chovatelé chtějí Moju odvézt s dostatečným časovým předstihem.

Moja by do nového bydliště měla odletět speciálním letadlem. Transport by měl stát do 300.000 korun, řekl Bobek. Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) slíbil, že s jeho zaplacením Praha pomůže. Moja cestu stráví ve speciální přepravní bedně. Před uložením do ní bude uspána. Do letadla ale bude převezena až poté, co se opět probudí. Chovatelé jsou připraveni i na možnost, že se jí udělá během vzletu nebo přistání nevolno. 

GORILKA MOJA

Gorilí mládě Moja z pražské zoo.Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Pražskou gorilu bude ve Španělsku čekat složité začleňování do tamní gorilí skupiny. "Neočekávám, že přijde do Cabárcena a s tamními zvířaty si padne do oka," poznamenal Brandl.

GORILY NIŽINNÉ

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny.

Předpokládá, že o místo v tlupě bude muset bojovat především s mladou Chelewou. "Dá se očekávat, že ve skupině budou usilovat o stejnou pozici," podotkl.

Kromě chovatelů budou nad odchodem Moji pravděpodobně smutnit i členové její pražské tlupy. Chovatelé ale předpokládají, že se s novou situací rychle vyrovnají. "Postupem času se stala jednou z největších českých celebrit," poznamenal Bobek. Proslavila ji například reality show Odhalení.

Gorila Moja oslavila 12. prosince v pražské zoologické zahradě šesté narozeniny

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat