Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moja ve Španělsku čeká potomka

Magazín

  11:24
První gorila narozená v Česku - sedmiletá Moja - čeká potomka. Mojin bývalý chovatel Marek Ždánský řekl, že březost gorily, která loni odcestovala do zoologické zahrady ve Španělsku, ukázaly testy. Informaci potvrdila mluvčí Zoo Praha Tereza Palečková.

Gorila Moja foto: facebook.com

Moja se ve Španělsku začala s partnerem Nickym pářit letos na jaře. Bylo tak jisté, že si v parku Cabárceno samička na novou rodinu dobře zvykla.

Nicky se narodil ve volné přírodě nejspíše v roce 1985. Z chovatelského hlediska je vzácností, protože není příbuzným žádné gorily žijící v evropských zoologických zahradách. Do Španělska se dostal ilegálně zhruba ve dvou letech, a jeho prvním domovem byl cirkus. Pak se přestěhoval na farmu, kde s ním zacházeli spíše jako s dítětem. V šesti letech ale už byl tak veliký, že takto dál žít nemohl, a majitelé ho věnovali zoo v Madridu.

Niky se neuměl chovat jako gorila a ostatní členové tlupy kromě náhradní matky Nadii ho napadali. Nakonec se ale z nervózního samce s podřízeným chováním stal sebejistý vůdce tlupy.

Březí je i Mojina matka Kijivu, jejíž mládě v populární pražské skupině nahradí nedávno uhynulého bratra Moji Tatua. Ten se při hře s lany v létě nešťastně oběsil. Právě po zprávě o Tatuově smrti se objevily první spekulace o Mojině březosti, tehdy však zahrada zprávu dementovala s tím, že v očekávání je jen Kijivu. 

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat