Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moldavané by podle vlády měli mluvit rumunsky, je to skoro to samé

Magazín

  7:00
KIŠINĚV - Zrušit v Moldavsku dosavadní státní jazyk moldavštinu a zaměnit ji za rumunštinu navrhl Mihai Ghimpu, šéf moldavských liberálů. Jeho Liberální strana dlouhodobě prosazuje maximální propojení země s Rumunskem. Moldavština je rumunštině velice podobná, mnozí experti ji považují za dialekt.

Vlajka Moldavska. foto: Shutterstock

Ghimpu pro místní televizi ProTv uvedl, že pokud by nebyla uzákoněna varianta rumunského jazyka jako státního, bylo by vhodné státní jazyk z ústavy vypustit. "Spousta zemí státní jazyk v zákonech nemá," řekl Ghimpu. O zavedení rumunštiny by chtěl nechat hlasovat v referendu.

ČTĚTE TAKÉ:

Liberální strana je součástí vládnoucí koalice. Ghimpu v minulosti předsedal parlamentu, a proto na něj také na čas přešly prezidentské povinnosti. Rozdělená moldavská politická scéna nebyla schopna se dlouhé měsíce na hlavě státu shodnout.

Snaha Liberální strany přiblížit Moldavsko Rumunsku, a tím i Evropské unii, vychází z historických i etnických vazeb. Současné Moldavsko bylo po první světové válce součástí Rumunska. Ve druhé světové válce měnilo hranice s posunem východní fronty a po válce se celé dnešní území stalo jednou ze sovětských svazových republik.

Z azbuky latinka

Spisovná moldavština se od spisovné rumunštiny liší jen málo, jazyk se také od roku 1989 zapisuje latinkou. V sovětské svazové republice Moldávii se za minulé éry psalo azbukou.

Nynější moldavská vlajka se od rumunské liší jen znakem, modrý, žlutý a červený pruh jsou stejné.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat