Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moldavané by podle vlády měli mluvit rumunsky, je to skoro to samé

Vlajka Moldavska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Moldavska. | foto: Shutterstock

KIŠINĚV Zrušit v Moldavsku dosavadní státní jazyk moldavštinu a zaměnit ji za rumunštinu navrhl Mihai Ghimpu, šéf moldavských liberálů. Jeho Liberální strana dlouhodobě prosazuje maximální propojení země s Rumunskem. Moldavština je rumunštině velice podobná, mnozí experti ji považují za dialekt.

Ghimpu pro místní televizi ProTv uvedl, že pokud by nebyla uzákoněna varianta rumunského jazyka jako státního, bylo by vhodné státní jazyk z ústavy vypustit. "Spousta zemí státní jazyk v zákonech nemá," řekl Ghimpu. O zavedení rumunštiny by chtěl nechat hlasovat v referendu.

ČTĚTE TAKÉ:


Liberální strana je součástí vládnoucí koalice. Ghimpu v minulosti předsedal parlamentu, a proto na něj také na čas přešly prezidentské povinnosti. Rozdělená moldavská politická scéna nebyla schopna se dlouhé měsíce na hlavě státu shodnout.

Snaha Liberální strany přiblížit Moldavsko Rumunsku, a tím i Evropské unii, vychází z historických i etnických vazeb. Současné Moldavsko bylo po první světové válce součástí Rumunska. Ve druhé světové válce měnilo hranice s posunem východní fronty a po válce se celé dnešní území stalo jednou ze sovětských svazových republik.

Z azbuky latinka

Spisovná moldavština se od spisovné rumunštiny liší jen málo, jazyk se také od roku 1989 zapisuje latinkou. V sovětské svazové republice Moldávii se za minulé éry psalo azbukou.

Nynější moldavská vlajka se od rumunské liší jen znakem, modrý, žlutý a červený pruh jsou stejné.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...