Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mona Lisa nedá vědcům spát. Předlohou prý byl Leonardův milenec

Magazín

  10:00
ŘÍM - Hlavní vliv na vznik obrazu Mony Lisy neměla žena, ale dlouholetý společník italského mistra Leonarda da Vinciho, který byl možná jeho milencem. V další teorii o záhadami opředeném obrazu to tvrdí italský vědec Silvano Vinceti.

San Giovanni Battista od Leonarda da Vinciho

Portrét trápí generace učenců, kteří se pokoušejí odhalit nejen totožnost záhadné ženy na obrazu, ale i nemoci, kterými mohla trpět.

Tajemná Mona Lisa odhalila další tajemství

Vincetiho domněnky, které podle agentury AP dnes představil novinářům, jsou dalším přírůstkem v řadě teorií, podle nichž jde ve skutečnosti o portrét muže.

Čtěte také

Vinceti se domnívá, že na obraz měl hlavní vliv Leonardův učedník Gian Giacomo Caprotti, zvaný též Salai. S Leonardem pracoval od roku 1490 po více než dvě desetiletí, přičemž vztah mezi oběma muži byl "dvojznačný".

Erotická kresba Angelo incarnato od Leonarda da Vinciho

Většina historiků umění se pak podle AP shoduje, že učedník a umělec byli milenci. alaiem se prý nechala inspirovat i další Leonardova díla včetně obrazu Svatého Jana Křtitele, nebo obrazu inkarnovaného anděla, kde se shodně objevuje podobizna muže s kudrnami. Moně Lise se prý mimořádně podobají jeho nos a ústa.

"Salai byl Leonardovým oblíbeným modelem," řekl Vinceti novinářům. Leonardo určitě zachytil některé rysy Salaiho do závěrečné verze Mony Lisy," tvrdí vědec, který se nedávno nechal slyšet, že v symboly zatíženém obrazu odhalil písmena a cifry. Mohlo by prý jít o nová vodítka k určení postavy na obraze nebo k datování jeho vzniku.

Obvykle se uvádí, že Mona Lisa je portrétem Lisy, manželky florentského obchodníka Franceska del Giocondo. Podle vědce nelze vyloučit, že Lisa mohla být jedním z prvotních zdrojů inspirace. Leonardo však mohl podléhat i jiným vlivům. Portrét prý mohl vzniknout například pod vlivem Beatrice D'Este, manželky milánského vévody, pro jehož dvůr Leonardo na konci 15.století pracoval.

Podle dosavadních názorů Leonardo na Moně Lise začal pracovat v roce 1503. Vinceti však nevylučuje, že obraz začal malovat již na konci 90. let 15. století během svého pobytu v Miláně.

Někteří vědci zůstávají ke spojitosti mezi Salaim a Monou Lisou skeptičtí a považují ji za "nepodloženou". Podle odborníka na Leonardovo dílo Pietra Maraniho lze důkazy o tom, že Lisa byla původní modelkou, najít v nejméně třech historických dokumentech. Domnělý Leonardův milenec Salai pak prý nefiguruje na žádném z dosud známých Leonardových děl.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...