Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mona Lisa promluvila

Mona Lisa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mona Lisa | foto: Reprofoto

TOKIO Japonec Macumi Suzuki se zřejmě rozhodl svézt na vlně zájmu, kterému se v poslední době těší dílo renesančního umělce Leonarda da Vinci.

Suzuki není prvním a pravděpodobně ani posledním člověkem, jenž těží z nápadů a proslulosti italského malíře a vědce. Da Vinciho práce inspirovala například Andyho Warhola nebo aktuálně Dana Browna, autora bestselleru Šifra mistra Leonarda.

Nutno přiznat, že Suzuki přišel s něčím, co tu ještě nebylo: rozhodl se, že naučí mluvit Monu Lisu, jeden z nejznámějších da Vinciho obrazů. Jak Mona Lisa mluví můžete vidět zde.

Mona Lisa - nazývaná také Gioconda - představuje záhadu, která odbornou i laickou veřejnost nepřestává přitahovat. O tajuplném úsměvu portrétované ženy už byly popsány stohy papíru. Navíc dodnes není jasné, kdo stál Leonardovi modelem - podle některých to byla malířova matka, podle jiných bohatá měšťanka a další teorie tvrdí, že žena na obraze je samotný da Vinci.

Suzuki, který se specializuje na akustiku, dokáže odhadnout hlas člověka podle jeho tělesných rozměrů. Obvykle svých schopností využívá na poli kriminalistiky, ale tentokrát zabrousil do oblasti umění. Nejprve změřil tvář a ruce Mony Lisy a odhadl, že byla vysoká kolem 168 centimetrů. Podle obrazu také vytvořil model Giocondiny lebky.

„Jakmile máte za sebou tuto fázi práce, můžete vytvořit hlas velmi podobný tomu, jakým mluvila daná osoba,“ uvedl vědec. Můj tým v minulosti vytvořil hlasy řady známých lidí, které byly velmi blízké jejich skutečným hlasům a které potom využili režiséři při dabování filmů,“ řekl.

„V případě Mony Lisy je spodní část obličeje dost široká a brada špičatá,“ všímá si Suzuki. Podle něj mívají lidé s širokou spodní částí obličeje hluboký hlas, člověk se špičatou bradou zase obvykle vydává středně vysoké zvuky. Proto, aby měl uměle vytvořený hlas i správnou intonaci, si japonští vědci přizvali italskou rodačku, která zvukovou stopu obohatila svou dikcí.
„Původně jsme plánovali, že Mona Lisa bude mluvit japonsky, ale bohužel se to k ní vůbec nehodilo,“ přiznal expert. „Poté, co jsme si ujasnili jazykovou otázku, nám už zbývalo jen zamyslet se nad tím, co bude Gioconda říkat,“ popisuje. Nakonec Suzuki vložil do úst Giocondy následující slova: „Jmenuji se Mona Lisa. Má pravá totožnost je zahalena tajemstvím.“

Vědec svůj zvukový výtvor umístil na internetové stránky, kde si zájemce může Giocondu poslechnout - ovšem až poté, co přetrpí reklamní spot propagující jistou značku kosmetiky.
Na stejné adrese lze potěšit sluch i údajným hlasem samotného Leonarda da Vinci. Zatímco u Mony Lisy je Suzuki přesvědčen, že se mu na 90 procent podařilo vystihnout její skutečný hlas, ohledně Leonarda přiznává, že výsledek může být zkreslený. Japonec totiž modeloval hlas podle da Vinciho autoportrétů, na nichž má malíř vous, který do jisté míry zakrývá rysy umělcova obličeje.

Suzuki dokáže své znalosti využívat i méně senzačním, zato však smysluplnějším způsobem. Blýskl se při vyšetřování případu, kdy policie hledala pachatele, který jí už přes deset let unikal a zřejmě změnil podobu. Vědec dokázal z nahrávky pachatelova hlasu, která byla pořízena před kriminálníkovým zmizením, určit, jak zní pachatelův hlas nyní. Aktualizovanou nahrávku poté opakovaně vysílala televize a zanedlouho se přihlásili svědci, kteří původce hlasu dokázali identifikovat.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...