16. ledna 2008 9:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mona Lisa prý byla ženou obchodníka

Mona Lisa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mona Lisa | foto: Reprofoto

BERLÍN Teorií, kdo byla ve skutečnosti Mona Lisa na asi nejznámějším portrétu na světě od Leonarda da Vinciho, vymysleli vědci desítky, možná stovky. Odborník z knihovny německé univerzity v Heidelbergu je však nyní přesvědčen, že této záhadě přišel definitivně na kloub.

Neznámou ženou se záhadným úsměvem podle něj byla manželka obchodníka Lisa del Giocondová, o níž se v minulosti spekulovalo jako o jednom z možných modelů pro slavný obraz. Armin Schlechter svůj názor opírá o rukopisné poznámky na okraji knihy florentského úředníka Agostina Vespucciho z října 1503. Ital, který patřil mezi známé da Vinciho, v zápiscích přirovnává renesančního velikána ke starověkému řeckému malíři Apelléovi a uvádí, že právě pracuje souběžně na třech malbách, z nichž jednou je portrét Lisy del Giocondové. „Objev doktora Armina Schlechtera odstranil veškeré pochybnosti o identitě Mony Lisy.“ To je podle agentury Reuters přesvědčení knihovny heidelberské univerzity, která úspěch svého znalce rukopisů oznámila.

Odborníci na dějiny výtvarného umění, kteří již dříve vznik portrétu datovali do stejné doby, označili odhalení kolegy z Heidelbergu za převratné. Je to podle nich zároveň nejstarší zmínka spojující Lisu del Giocondovou s tímto obrazem. „Nevidím důvod, proč by měly nadále přetrvávat dohady, že je to jiná žena,“ míní historik umění z lipské univerzity Frank Zöllner. Lisa del Giocondová byla podle heidelberské knihovny poprvé spojována s da Vinciho malbou okolo roku 1550 italským úředníkem Giorgiem Vasarim.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!