5. listopadu 2009 15:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mont Blanc se vlivem oteplování zmenšil

Mont Blanc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mont Blanc. | foto: AFP

PAŘÍŽ/ANNENCY Alpský štít Mont Blanc měří podle nejnovějších údajů 4810,45 metru. Při měření před dvěma lety měl jen o 45 centimetrů více.

Nová výška opět zahrnuje ledový příkrov, který má vlivem různících se podnebních podmínek proměnlivou tloušťku. Proto se již deset let podrobuje stále novému přeměřování.

Skalnatý vrcholek nejvyšší hory v západní Evropě měří stále 4792 metrů a je umístěn přibližně 40 metrů západně od ledové špičky. Tloušťka ledu se pohybuje mezi 14 až 23 metry.

Výška hory byla změřena poprvé v roce 1863, kdy byla stanovena na 4807 metrů.

Nové měření provedla expedice dvou desítek odborníků na zeměměřičství, geologii, meteorologii a expertů na pozorování ledovců, a to za pomoci vrtů do ledu, radarů a i s využitím globálního satelitního systému navigace GPS.

Hora byla dlouhou dobu označována za nejvyšší v Evropě. Podle geopolitických stanov Rady Evropy je ale součástí starého kontinentu sahajícího hluboko do ruského území i Kavkaz, kde se tyčí hned čtyři hory vyšší než v pořadí pátý Mont Blanc. Nejvyšší horou je tedy Elbruz s oficiální výškou 5642 metrů.

ČTK, Lidovky.cz