19. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Morální odolnost ruských ozbrojených sil má zvýšit sborový zpěv

voják | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy voják | foto: Shutterstock

MOSKVA Novým receptem na zvýšení kázně a morální odolnosti v ruských jednotkách se má stát sborový zpěv. Z iniciativy vlády mají ruská armáda, vojska ministerstva obrany, vysoké vojenské školy, ale i velké státní podniky a dokonce i věznice a pracovní tábory vytvářet pěvecké sbory. Ubrání se tak prý vlivu extremistických myšlenek a zvýší kvalitu a produktivitu své práce.

Odsouzení prý skrze sborový zpěv poznají pravou hloubku svého provinění a získají sílu k převýchově. "Sborový zpěv harmonizuje osobnost pěvců, je prostředkem boje s drogami, alkoholem a kouřením. Zapojení velkého počtu lidí může snížit sociální napětí a nespokojenost obyvatel s životní úrovní," uvádí ve svém doporučení Všeruská společnost pro sborový zpěv (VChO).

Sbormistři mají dbát na místní zvyklosti a citlivě volit repertoár, jinak prý nedosáhnou kýženého cíle. Na vysokých školách vojenského zaměření by měla být zřízena funkce pedagoga-sbormistra, školy by si měly opatřit příslušné hudební nástroje a vyčlenit místnosti vhodné pro nácvik.

Podle listu Izvestija ale ministerští úředníci z nápadu moc nadšení nejsou. Studentům ani příslušníkům ozbrojených sborů podle nich ve zpěvu nikdo nebrání, povinná výuka sborového zpěvu prý nic nevyřeší a v úsilí o udržení kázně by se silové rezorty měly spolehnout na staré, osvědčené prostředky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz