3. ledna 2019 11:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moře vyplavilo v Nizozemsku urny s popelem německých nebožtíků, do moře vypadly omylem

Jedna z nalezených uren na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z nalezených uren na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk. | foto: Kustnieuws/MAARTEN VAN DUIJN

AMSTERODAM/BERLÍN Moře někdy vyplaví neobvyklé předměty. Někdy jsou to poklady ze ztroskotaných lodí, jindy láhve se vzkazem. Čtrnáctiletý Maarten van Duijn ale objevil na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk něco docela jiného: urnu s popelem německého nebožtíka, informovala agentura DPA. Později se nedaleko našly ještě další dvě urny.

Schránky na popel zesnulých pocházely z krematoria v severoněmeckém městě Greifswald. Byla na nich jména a data narození i úmrtí. Původně měl popel skončit v moři. Podle nizozemského rejdařství z města Scheveningen, které si německé krematorium na tuto službu najalo, ale před časem sklouzla mokrá krabice se třemi urnami z jejich lodi a spadly do vod Severního moře. Vlny pak schránky vyplavily na konci loňského roku na pláž severně od Haagu.

Rejdařství i německé krematorium se už pozůstalým omluvily. „Ten incident je pro nás velmi nepříjemný,“ uvedla mluvčí rejdařství Silvia Roosová. Podle ní popel dvou nebožtíků mezitím skončil v moři, u třetího je pohřeb do moře v plánu.

Německé zákony umožňují rozprášit popel nebožtíků nejen na rozptylovou louku, ale i do moře. Popel nebožtíků je ovšem možné vhodit do vln jen v uzavřené biologicky odbouratelné urně. To v Nizozemsku neplatí: zde lze z urny popel vysypat. Právě proto si německé krematorium v Greifswaldu najímá na pohřby do moře nizozemské rejdaře.

Případem se zabývá i státní zastupitelství v severoněmeckém Stralsundu pro podezření z trestného činu hanobení lidských ostatků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz