Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moře vyplavilo v Nizozemsku urny s popelem německých nebožtíků, do moře vypadly omylem

Jedna z nalezených uren na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z nalezených uren na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk. | foto: Kustnieuws/MAARTEN VAN DUIJN

AMSTERODAM/BERLÍN Moře někdy vyplaví neobvyklé předměty. Někdy jsou to poklady ze ztroskotaných lodí, jindy láhve se vzkazem. Čtrnáctiletý Maarten van Duijn ale objevil na pláži mezi nizozemskými městy Noordwijk a Katwijk něco docela jiného: urnu s popelem německého nebožtíka, informovala agentura DPA. Později se nedaleko našly ještě další dvě urny.

Schránky na popel zesnulých pocházely z krematoria v severoněmeckém městě Greifswald. Byla na nich jména a data narození i úmrtí. Původně měl popel skončit v moři. Podle nizozemského rejdařství z města Scheveningen, které si německé krematorium na tuto službu najalo, ale před časem sklouzla mokrá krabice se třemi urnami z jejich lodi a spadly do vod Severního moře. Vlny pak schránky vyplavily na konci loňského roku na pláž severně od Haagu.

Rejdařství i německé krematorium se už pozůstalým omluvily. „Ten incident je pro nás velmi nepříjemný,“ uvedla mluvčí rejdařství Silvia Roosová. Podle ní popel dvou nebožtíků mezitím skončil v moři, u třetího je pohřeb do moře v plánu.

Německé zákony umožňují rozprášit popel nebožtíků nejen na rozptylovou louku, ale i do moře. Popel nebožtíků je ovšem možné vhodit do vln jen v uzavřené biologicky odbouratelné urně. To v Nizozemsku neplatí: zde lze z urny popel vysypat. Právě proto si německé krematorium v Greifswaldu najímá na pohřby do moře nizozemské rejdaře.

Případem se zabývá i státní zastupitelství v severoněmeckém Stralsundu pro podezření z trestného činu hanobení lidských ostatků.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.