Jak a kdy jsme se k uvazování motýlků dostali, není zcela jasné. Usuzuje se, že se úzce pojí se vznikem kravaty, jejíž počátky sahají na dvůr francouzského krále první poloviny 17. století. Tehdy v Paříži pobývali chorvatští husaři, kteří límce svých košil omotávali šátky. Zkomolením francouzského slova Chorvat čili croate vzniklo označení pro nový módní hit – la cravate.
V 19. století motýlek získával společně s kravatou velkou popularitu. Největším zastáncem nejrůznějších ozdob krku se stal anglický dandy Beau Brummel, jemuž se připisuje zásluha na prosazení moderních obleků, jak je nosíme dodnes, a dokonce samotný vynález motýlka, i když tento čin nikde zdokumentován není.
Jen zalít vodou a louhovat. Jak vznikl čajový sáček? |
Brummel ovlivnil pánskou módu celé tehdejší Evropy. Je tedy docela dobře možné, že si tuhle ozdobu uvazovali už obrozenci na historicky prvním českém plese, který se konal právě před 175 lety v pražském konviktu.
Nejdůležitější etapou v historii motýlka se stala 60. léta 19. století, kdy si tehdejší princ z Walesu nechal ušít nový, volnější oblek na nošení na venkově a na kouření – smoking jacket, jehož součástí se stal černý motýlek – black tie (proto se dodnes požadavek formálního oděvu na pozvánkách vyjadřuje spojením „black tie“).
Do 20. století už motýlek vstupoval jako neodmyslitelná součást pánského obleku. Může za to prý opera Giacoma Pucciniho Madam Butterfly, jež měla premiéru v roce 1904. Zpěvák měl tehdy při představení uvázaného u krku malého černého motýlka. A všichni ho pak museli mít.
Během let se stal jakýmsi poznávacím znamením jistých profesí: univerzitních profesorů, účetních, číšníků, filharmoniků a lékařů (pediatři si jej oblíbili údajně proto, že na rozdíl od kravaty na něj malé děti nedosáhnou a nemohou za něj tahat).