Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Možnost pohrát si s lvicí. Novinku ZOO v Pásmu Gazy kritizují ochránci přírody

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Daniel Urban

GAZA Zoologická zahrada v palestinském Pásmu Gazy nabízí návštěvníkům možnost pohrát si s lvicí. K nelibosti ochránců přírody jí tamní veterinář ostříhal drápy. Stále ale má svoje zuby, nicméně majitel zoo v Rafáhu přesto tvrdí, že je bezpečné umožnit kontakt s návštěvníky. Lvici Falastíně je 14 měsíců. „Snažím se v ní potlačit agresivitu a přimět ji, aby byla k lidem milá,“ citovala agentura AFP majitele zoo Muhammada Džumau.

V úterý se poprvé od odstřižení drápů šelma krátce dostala do blízkosti neznámého člověka. Držela se obezřetně stranou, ale pochybnosti o celém záměru trvají. Stále se nedá říci, zda budou lidé v bezpečí. 

Když se otevřela dvířka klece, začala Falastína výhružně vrčet. Ve výběhu ohraničeném chatrným plotem, za nímž byly vidět dětské hlavy, se lvice zbytečně pokoušela brousit si drápy o kmen stromu. Zjevně nespokojená pak začala do stromu kousat. Návštěvníci zůstali opodál a pod dohledem veterináře si s lvicí hrál personál zahrady.

Podmínky zvířat jsou až na druhém místě

Dvanáctiletý Anás Abdar Rahím byl mezi těmi, kdo vše sledovali za ohradou. Tvrdí, že neměl strach a že měl štěstí, že ho lvice nekousla. Fotografie, které dokládají jeho hrdinství, už rozeslal kamarádům na facebooku.

„Ostříhali jsme jí drápy, abychom zpomalili jejich růst,“ řekl veterinář Fáiz Haddad, který zákrok provedl přímo v zoo, protože v Pásmu Gazy není žádná specializovaná klinika. Zoo má prý velké výdaje a možnost pohrát si s lvicí by měla zvýšit návštěvnost.

Jedna z nevládních organizací zahradu kritizovala, ale Haddad tvrdí, že nejde o kruté zacházení. Falastína má stále své instinkty, lev neztrácí útočný pud, tvrdí. Drápy mohou dorůst za půl roku.

V zoo v Rafáhu chovají pět lvů, mezi nimiž jsou tři lvíčata. Životní podmínky tamních zvířat jsou ale až na druhém místě za problémy obyvatel pásma, které má za sebou od roku 2008 tři války a dlouhodobě je vystaveno izraelské a egyptské blokádě.

V pásmu je několik míst, kde se chovají zvířata. Soupeří mezi sebou o návštěvníky, i když stav těchto zařízení je bídný. Jedno z nich ochránci z organizace Four Paws označili za nejhorší zoo světa a zorganizovali v roce 2016 převoz tamních šestnácti zvířat do Jordánska, Izraele a Jihoafrické republiky. V lednu v jedné zoo v Gaze zimou zemřel celý vrh lvíčat.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.