Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Možnost pohrát si s lvicí. Novinku ZOO v Pásmu Gazy kritizují ochránci přírody

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Daniel Urban

GAZA Zoologická zahrada v palestinském Pásmu Gazy nabízí návštěvníkům možnost pohrát si s lvicí. K nelibosti ochránců přírody jí tamní veterinář ostříhal drápy. Stále ale má svoje zuby, nicméně majitel zoo v Rafáhu přesto tvrdí, že je bezpečné umožnit kontakt s návštěvníky. Lvici Falastíně je 14 měsíců. „Snažím se v ní potlačit agresivitu a přimět ji, aby byla k lidem milá,“ citovala agentura AFP majitele zoo Muhammada Džumau.

V úterý se poprvé od odstřižení drápů šelma krátce dostala do blízkosti neznámého člověka. Držela se obezřetně stranou, ale pochybnosti o celém záměru trvají. Stále se nedá říci, zda budou lidé v bezpečí. 

Když se otevřela dvířka klece, začala Falastína výhružně vrčet. Ve výběhu ohraničeném chatrným plotem, za nímž byly vidět dětské hlavy, se lvice zbytečně pokoušela brousit si drápy o kmen stromu. Zjevně nespokojená pak začala do stromu kousat. Návštěvníci zůstali opodál a pod dohledem veterináře si s lvicí hrál personál zahrady.

Podmínky zvířat jsou až na druhém místě

Dvanáctiletý Anás Abdar Rahím byl mezi těmi, kdo vše sledovali za ohradou. Tvrdí, že neměl strach a že měl štěstí, že ho lvice nekousla. Fotografie, které dokládají jeho hrdinství, už rozeslal kamarádům na facebooku.

„Ostříhali jsme jí drápy, abychom zpomalili jejich růst,“ řekl veterinář Fáiz Haddad, který zákrok provedl přímo v zoo, protože v Pásmu Gazy není žádná specializovaná klinika. Zoo má prý velké výdaje a možnost pohrát si s lvicí by měla zvýšit návštěvnost.

Jedna z nevládních organizací zahradu kritizovala, ale Haddad tvrdí, že nejde o kruté zacházení. Falastína má stále své instinkty, lev neztrácí útočný pud, tvrdí. Drápy mohou dorůst za půl roku.

V zoo v Rafáhu chovají pět lvů, mezi nimiž jsou tři lvíčata. Životní podmínky tamních zvířat jsou ale až na druhém místě za problémy obyvatel pásma, které má za sebou od roku 2008 tři války a dlouhodobě je vystaveno izraelské a egyptské blokádě.

V pásmu je několik míst, kde se chovají zvířata. Soupeří mezi sebou o návštěvníky, i když stav těchto zařízení je bídný. Jedno z nich ochránci z organizace Four Paws označili za nejhorší zoo světa a zorganizovali v roce 2016 převoz tamních šestnácti zvířat do Jordánska, Izraele a Jihoafrické republiky. V lednu v jedné zoo v Gaze zimou zemřel celý vrh lvíčat.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!