25. dubna 2015 11:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mrak popela z chilské sopky už dorazil do Argentiny i Uruguaye

Výbuch chillské sopky Calbuco. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch chillské sopky Calbuco. | foto: Reuters

SANTIAGO DE CHILE/BUENOS AIRES/MONTEVIDEO Mrak popela z chilské sopky Calbuco, která o sobě v noci na čtvrtek dala vědět dvojicí silných erupcí, už dorazil do hlavního města Santiaga de Chile, do sousední Argentiny a do Uruguaye. Ve všech třech zemích sopečný popílek v ovzduší ovlivňuje i leteckou dopravu - letiště ve třech patagonských provinciích v Argentině jsou uzavřena a lety se ruší nebo přesměrovávají i na letištích v Montevideu a Buenos Aires.

Kvůli výbuchu vulkánu již úřady evakuovaly na 6 500 lidí. Oblast kolem sopky, kde se nacházejí města Puerto Varas a Puerto Montt ležící asi tisíc kilometrů jižně od Santiaga de Chile, je uzavřená. Na zemi tam leží až půl metru silná vrstva popela. Geologové navíc podle médií varovali, že není vyloučena další erupce a že aktivita vulkánu může trvat dlouhé týdny, po které se lidé nebudou moci vrátit domů.

Vulkán Calbuco je považován za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních sopek na chilském území. V zemi je vulkánů asi 90. Před nynější nečekanou erupcí nebyla sopka podle úřadů nijak zvlášť aktivní 54 let.

Povýbuchová fotografie z NASA
Úřady nařídili evakuaci několika měst a vesnic v blízkosti sopky
Lidovky.cz, ČTK