130 let

508 metrů vysoký mrakodrap Tchaj-pej 101

Mrakodrapy způsobují zemětřesení

Magazín
  •   18:35
TCHAJ-PEJ - Vědci se obávají hypotézy, že výškové budovy způsobují otřesy půdy. Dokazuje to podle nich i seizmická aktivita v tchajwanské metropoli Tchaj-peji, která nápadně vzrostla poté, co zde postavili nejvyšší budova světa, 508 metrů vysoký mrakodrap Tchaj-pej 101.
Někteří geologové se obávají, že nová slabá zemětřesení v oblasti mohl způsobovat tlak mrakodrapu těžkého 700.000 tun na základnu.

Na Tchaj-wanu, který leží v seizmicky aktivním pásu tichomořské pánve, jsou zemětřesení poměrně častá. Tchaj-pej ale v minulosti trpěla minimem otřesů, protože se nachází za západní hranicí filipínské zemské desky.

"Od té doby, co byla v roce 1997 zahájena stavba zmíněného mrakodrapu se však město stává svědkem rostoucího počtu mikrozemětřesení (o síle 2 až 2,5 stupně Richterovy škály)," uvedl tchajwanský geolog Lin Čcheng-chung. V říjnu 2004 a v březnu 2005 byla pak přímo pod Tchaj-pejí naměřena zemětřesení až o síle 3,8 stupně Richterovy škály.

"Nevím, zda jde jen o shodu náhod, nebo o přímou spojitost. Existuje však zřetelná možnost, že zemětřesení jsou způsobována nedávnou stavbou nejvyšší budovy světa, impozantní Tchaj-peje 101," tvrdí Lin. "Pokud seizmická aktivita zde zůstane takto vysoká nebo se dokonce ještě zvýší, pak se teorie, že výškové budovy podněcují otřesy půdy, stane realitou," dodává.

Budova vydrží zemětřesení 7 stupňů Richterovy škály
Mluvčí komplexu Michael Liu prohlásil, že sice respektuje názory vědců, ale připomněl, že budova o 101 patrech byla schválena vládou a splňuje vládní ekologické i geologické normy. Budova s kancelářemi a obchody postavená za 1,7 miliardy dolarů by měla vydržet otřesy půdy přesahující sedm stupňů Richterovy škály, odolat větším požárům i vichřicím s rychlostí větru přesahující 60 metrů za sekundu.

Právě tato bezpečnostní opatření si však vyžádala speciální hybridní ocelobetonovou konstrukci, která se odlišuje od technologií u většiny dalších mrakodrapů a vyvíjí obrovský tlak na základnu, argumentuje Lin.

"Domnívám se, že znatelný tlak může být přenášen na vrchní část zemské kůry kvůli extrémně měkkému sedimentárnímu podloží v tchajpejské oblasti. V nižších vrstvách toto může znovu otvírat starý geologický zlom," soudí Lin.

Podle něj může mít uvedený problém dalekosáhlé důsledky pro další gigantické stavby jako navrhovaný 1000 metrů vysoký mrakodrap plánovaného Sky City 1000 v Japonsku, které registruje vůbec největší množství zemětřesení na světě.

Zemětřesení vyvolaná lidskými zásahy do krajiny, jako jsou například vodní přehrady, byla již dokumentována ve Spojených státech, Japonsku či Kanadě.
Autor: Lidovky.cz