Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mrtvému moři trvale hrozí vyschnutí. Záchrání ho soutěž o div světa?

Mrtvé moře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrtvé moře | foto: Reprofoto

CURYCH/PRAHA Na internetových stránkách švýcarské společnosti New 7 Wonders začalo veřejné hlasování o osmadvaceti kandidátech na sedm nových přírodních divů světa. Počínaje včerejškem tak nyní bude každé úterý zveřejňován aktualizovaný seznam čtrnácti průběžně vedoucích finalistů, ze kterých nakonec vzejde vítězná sedmička.

Ihned po zveřejnění výsledků prvního hlasovacího kola se však média a zpravodajské agentury pozastavily nad skutečností, že se jedním z favoritů soutěže a hned na poprvé také členem výběrové čtrnáctky stal přírodní úkaz, jemuž vážně hrozí vymizení ze světových atlasů. Mrtvé moře, rozkládající se na březích Izraele, Jordánska a území palestinské samosprávy, bylo přitom z celé prestižní soutěže málem vyřazeno, připomíná agentura Reuters.

Organizátorům soutěže se zpočátku nedařilo přimět představitele jmenovaných zemí ke spolupráci, jíž bylo třeba kvůli jmenování Mrtvého moře jedním z kandidátů na přírodní div světa. "Za pět minut dvanáct" se nakonec Blízký Východ rozhodl pro kompromis, kterým možná pomůže zachránit jedinečnou přírodní památku, jíž trvale ohrožuje postupné vysychání. "Hladina Mrtvého moře klesá v průměru o tři stopy za rok. Pokud s tím něco neuděláme, do padesáti let moře docela určitě zmizí," říká Maysoon Zoubí, generální tajemník jordánského Ministerstva vody a zavlažování, který dle svých slov doufá, že účast v soutěži o přírodní divy povzbudí jeho izraelské a palestinské protějšky k hlubší spolupráci.

Příčiny vysychání Mrtvého moře se všeobecně připisují globálnímu oteplování a s ním spojené nutnosti zavlažovat zemědělskou půdu z vod řeky Jordán, která do moře ústí. Izraelci, Palestinci i Jordánci již spolupracují na projektu, jenž by měl přírodní památku zachránit. S finanční podporou Světové banky tak plánují výstavbu mohutného, až sto osmdesát metrů dlouhého kanálu, který by na místo Mrtvého moře přiváděl vodu z nedalekého moře Rudého.

Zda se však společný projekt zemí s chatrnými vztahy podaří uskutečnit do roku 2011 - jak bylo předsevzato - zůstává otázkou. K úspěšnému cíli by ovšem nyní mohla dopomoci právě účast Mrtvého moře ve finále mezinárodní soutěže, jež snad k oblasti přitáhne veřejnou pozornost a zvýší návštěvnost turistů.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....