Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrtvému moři trvale hrozí vyschnutí. Záchrání ho soutěž o div světa?

Magazín

  8:05
CURYCH/PRAHA - Na internetových stránkách švýcarské společnosti New 7 Wonders začalo veřejné hlasování o osmadvaceti kandidátech na sedm nových přírodních divů světa. Počínaje včerejškem tak nyní bude každé úterý zveřejňován aktualizovaný seznam čtrnácti průběžně vedoucích finalistů, ze kterých nakonec vzejde vítězná sedmička.

Mrtvé moře foto: Reprofoto

Ihned po zveřejnění výsledků prvního hlasovacího kola se však média a zpravodajské agentury pozastavily nad skutečností, že se jedním z favoritů soutěže a hned na poprvé také členem výběrové čtrnáctky stal přírodní úkaz, jemuž vážně hrozí vymizení ze světových atlasů. Mrtvé moře, rozkládající se na březích Izraele, Jordánska a území palestinské samosprávy, bylo přitom z celé prestižní soutěže málem vyřazeno, připomíná agentura Reuters.

Organizátorům soutěže se zpočátku nedařilo přimět představitele jmenovaných zemí ke spolupráci, jíž bylo třeba kvůli jmenování Mrtvého moře jedním z kandidátů na přírodní div světa. "Za pět minut dvanáct" se nakonec Blízký Východ rozhodl pro kompromis, kterým možná pomůže zachránit jedinečnou přírodní památku, jíž trvale ohrožuje postupné vysychání. "Hladina Mrtvého moře klesá v průměru o tři stopy za rok. Pokud s tím něco neuděláme, do padesáti let moře docela určitě zmizí," říká Maysoon Zoubí, generální tajemník jordánského Ministerstva vody a zavlažování, který dle svých slov doufá, že účast v soutěži o přírodní divy povzbudí jeho izraelské a palestinské protějšky k hlubší spolupráci.

Příčiny vysychání Mrtvého moře se všeobecně připisují globálnímu oteplování a s ním spojené nutnosti zavlažovat zemědělskou půdu z vod řeky Jordán, která do moře ústí. Izraelci, Palestinci i Jordánci již spolupracují na projektu, jenž by měl přírodní památku zachránit. S finanční podporou Světové banky tak plánují výstavbu mohutného, až sto osmdesát metrů dlouhého kanálu, který by na místo Mrtvého moře přiváděl vodu z nedalekého moře Rudého.

Zda se však společný projekt zemí s chatrnými vztahy podaří uskutečnit do roku 2011 - jak bylo předsevzato - zůstává otázkou. K úspěšnému cíli by ovšem nyní mohla dopomoci právě účast Mrtvého moře ve finále mezinárodní soutěže, jež snad k oblasti přitáhne veřejnou pozornost a zvýší návštěvnost turistů.

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...