14. května 2009 14:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muslimky musí sundat v autobuse závoj

Muslimské ženy v búrce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimské ženy v búrce. | foto: Reprofoto

KODAŇ Zahalené muslimky v Dánsku budou zřejmě muset v některých autobusech odložit svůj závoj. Důvodem je kontrola lístků. Pokud budou mít průkazku s fotografií a předplacenou jízdenku, budou nejspíš muset ukázat svou tvář při nástupu do vozidla řidiči.

Uvedla to dopravní společnost Arriva. Tato firma je podle svých stránek vedoucím autobusovým dopravcem v Dánsku. V zemi provozuje přes 2000 autobusů. Na trhu tak má více než padesátiprocentní podíl.

Pokud by cestující ženy s předplacenou časovou jízdenkou a průkazkou nechtěly odložit svůj nikáb či burku, z nichž jim bývají vidět jen oči, musely by si koupit lístek. Nařízení by platilo i pro vlaky, které společnost Arriva provozuje, upřesnil mluvčí této firmy Martin Wex.

Společnost Arriva není v Dánsku první, kdo by rád přiměl muslimky k odložení závoje. Už loni v létě dánská vláda zakázala zahalování soudkyním.

Opatření ale nemělo v praxi žádný dopad, protože u dánských soudů vyznavačky islámu nepůsobí. Na právnické fakultě ale muslimky už studují. Vládnímu zákazu prý předcházela štvavá kampaň, kterou vedla dánská Lidová strana.

Lidovky.cz, ČTK