Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž je těhotný, podruhé

Magazín

  8:59
WASHINGTON - Američan Thomas Beatie, který byl kdysi ženou, je nyní šťastně ženatý a čeká dítě. Až povyroste malá dcera Thomase Beatieho do doby, kdy poprvé osloví své nejbližší slovíčky máma a táta, bude v tom mít nejspíš trochu zmatek.

Thomas Beatie se jako těhotný muž "cítí skvěle". foto: Foto archiv LN

Ten, kdo ji devět měsíců nosil v břiše a nakonec porodil, bude místo maminky ve skutečnosti její tatínek. Transsexuální muž z amerického státu Oregon Thomas Beatie, který je nyní v pátém měsíci těhotenství a je šťastně ženatý s manželkou Nancy, v tom má jasno. „Já budu otcem své dcery, Nancy matkou. Taková normální rodina,“ řekl podle britského deníku The Times.

Nastávající otec přišel na svět jako Tracy Lagondinová. Později se podrobil částečné změně pohlaví a oficiálně se stal mužem. Oženil se, ale protože jeho partnerka nemohla přijít do jiného stavu, rozhodl se, že těhotenství vezme na sebe. „Sterilizace není při změně pohlaví tou základní podmínkou, tak jsem se rozhodl pro odstranění prsou a testosteronovou terapii, ale reprodukční orgány jsem si ponechal,“ popsal čtyřiatřicetiletý Beatie své rozhodnutí.

K těhotenství mu dopomohlo umělé oplodnění, předtím však musel vysadit testosteronovou terapii. Před zákonem je prý nyní mužem, tvrdí těhotný Američan. „Odhlédneme-li od toho, že mi roste břicho s novým životem uvnitř, se mi daří dobře a jsem hrdý na to, že jsem muž,“ řekl americkému magazínu pro gaye The Advocat.

Rozhodnutí manželů se však neobešlo bez nesouhlasu okolí. Najít lékaře, který by je v jejich záměru podpořil, bylo obtížné. „Doktoři nám neustále předhazovali, že je to proti jejich náboženskému přesvědčení. Někteří mě dokonce odmítali oslovovat jako muže nebo přijmout fakt, že Nancy je moje žena. Další se nám jenom vysmívali. Rodina a přátelé nás také moc nepodporují, většina Nancyiny rodiny ani neví, že jsem byl kdysi žena,“ stěžuje si těhotný otec.

Když se o Thomasově těhotenství dověděli sousedé, těžko tomu mohli uvěřit. „Nemůžu říci, že vypadá na to, že je těhotný, kdybych pořádně vystrčil břicho, budu vypadat stejně. Nevím, jestli tomu věřím, nebo ne,“ pochyboval soused Josh Love.

Poprvé čekal trojčata
Jinak svého rozhodnutí Thomas nelituje. „Jaké to je být muž a být těhotný? Neuvěřitelné,“ popsal své pocity. Pro muže však těhotenství není žádnou novinkou. Těhotný je již podruhé, poprvé prý čekal dokonce trojčata, ale o ně přišel. Tentokrát prý ale všechno zatím pokračuje bez komplikací. Pokud všechno bude probíhat tak jak má, začátkem července se narodí holčička.

„Pan Beatie nebude prvním transsexuálem, který porodil dítě,“ řekla v televizní show gynekoložka Lisa Mastersonová. „Takový muž může být těhotný, protože má stejné orgány jako žena,“ dodala. Upozornila však na to, že pokud se ihned na začátku těhotenství nevysadí přísun testosteronu, může pak dítě ženského pohlaví mít některé mužské znaky.
Autoři:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!