4. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Procházka se psem se vyplatila. Muž našel 4000 let starý poklad

zlatý a bronzový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zlatý a bronzový poklad | foto: Lidové noviny

TEPLICE Muž našel na procházce se psem u Libochovan na Litoměřicku 4000 let starý poklad se zlatými a bronzovými šperky a nástroji. Podle archeologů je unikátní, takový nález je zadokumentovaný teprve počtvrté. O víkendu ho vystaví teplické muzeum, informoval novináře jeho ředitel Bohuslav Boček.

Bronzové sekerky, šperky a zlaté vlasové ozdoby odkryli přímo na cestě nedaleko Tříkřížového vrchu v údolí Labe, kam běžně míří po zelené a žluté značce turisté, nejspíš divočáci. Muž z Ústí nad Labem si předmětů všiml při procházce 1. května letošního roku, vzácnosti posbíral a zalarmoval archeology z Teplic.

"Nemohl je ponechat na místě, hrozilo, že by se mohly ztratit," vysvětlil vedoucí odboru kultury z krajského úřadu Radek Spála. Archeologové na místo dorazili druhý den a našli další drobnější zlomky kovů a keramiky.

Jedná se o nález kunětické kultury

Kovové předměty byly nejspíš uložené v keramické nádobě, z níž ale do dneška přežily jen dva malé střepy. "Nález je výjimečný. Jde o teprve čtvrtý zdokumentovaný nález únětické kultury v našich končinách, kde byly pohromadě zlaté i bronzové předměty. První dva se navíc už ztratily," vysvětlil archeolog Jindřich Šteffl, který vzácný nález zpracovával. Domnívá se, že jich bylo sice mnohem víc, ale lidé je neodevzdali.

Archeologové z Regionálního muzea v Teplicích představili jednotlivé předměty.

Archeologové z Regionálního muzea v Teplicích představili jednotlivé předměty.

Nálezce má podle zákona nárok na odměnu, podle Spály bude nejspíš v řádech desetitisíců korun. Odměna se vypočítává z ceny nálezu podle posudku Archeologického ústavu Akademie věd ČR, z níž má nálezce nárok na desetinu, a ceny vzácného kovu podle váhy. Krajský úřad podle Spály řeší podobné případy asi dvakrát až třikrát do roka.

Teplické muzeum představí od pátečního poledne do neděle poklad veřejnosti v zámecké kryptě, zda ale v Teplicích zůstane, zatím není jasné. "Nálezy by měly být ukládány v místech regionálně příslušných," vysvětlil Spála s tím, že nejblíže by bylo muzeum v Litoměřicích. Roli ale bude také hrát více než stoletá archeologická tradice teplického muzea.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.