Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž prchal před zákonem. Čtyři měsíce jedl krysy a rozinky v Andách

Magazín

  7:00aktualizováno  8:42
BUENOS AIRES - V příběhu osmapadesátiletého Uruguayce, který čtyři měsíce přežíval ztracen v zimních Andách, nastal překvapivý obrat. Raúl Fernando Gómez Circunegui, prchal z Chile do Argentiny před zákonem. Muž je v relativně dobrém zdravotním stavu. Aby tuhou zimu v jihoamerickém pohoří přežil, živil se krysami a rozinkami.
Peruánské Andy (ilustrační foto)

Peruánské Andy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O případu informovala místní média. Raúl Fernando Gómez Circunegui se na cestu vypravil z květnu z Chile. Namířeno měl do Argentiny. Po závadě na motorce pokračoval v cestě pěšky. Ve sněhové vánici ale zabloudil.

Přežili v Andách

V Andách nejde o první podobný případ přežití. V roce 1972 se v pohoří zřítilo letadlo s uruguayským ragbyovým týmem. Někteří z přeživších se udrželi si při životě tím, že jedli těla zemřelých.

Na muže v neděli narazili představitelé úřadů na severozápadě Argentiny v odlehlé provincii San Juan, když se vypravili změřit výšku sněhu. Gómez se nacházel v přístřešku ve výšce 2840 metrů nad mořem. Zesláblý muž se dokázal dobelhat ke dveřím úkrytu, otevřít je, a upozornit tak na sebe.

Naživu se udržel díky zbytkům zásob v přístřešku, cukru, rozinkám, ale také krysám. Během zimy, která nyní na jižní polokouli panovala, zhubnul 20 kilogramů. Podle médií byl dehydratovaný. Lékaře, který Gómeze prohlédl, překvapila Uruguaycova houževnatost, uvedla místní média. Muž prý má vysoký krevní tlak, v minulosti kouřil a objevily se u něj znaky podvýživy.

Bude ale v pořádku a za několik dní bude smět opustit nemocnici, kde jej již navštívila manželka a dvě dcery. "Pacient může být propuštěn v krátké době, ale čekáme, jestli dostaneme nějakou informaci od úřadů," řekl mluvčí nemocnice Rodrigo Belert s tím, že se chilská prokuratura zatím s žádnou žádostí na nemocnici neobrátila.

Goméz je obviněn ze sexuálního zneužívání dětí

Gómez čelí v Chile od dubna několika obviněním ze sexuálního zneužívání dětí, řekl AP jeden z úředníků prokuratury v chilské metropoli Santiagu. Zatykač na něj byl vydán 22. dubna.

Gómezova matka Irma Cincuneguiová, která žije v jeho rodišti v městečku Bella Union v Uruguayi, řekla, že obviněním ze sexuálního zneužívání nevěří. "Raúl je dobrý, tvrdě pracující muž. V Bella Union ho všichni znají a nikdy tu s nikým neměl problémy," prohlásila.

Autoři: ,