130 let
Muzeum umění nafotilo živý obraz podle předlohy obrazu El Greka

Muzeum umění nafotilo živý obraz podle předlohy obrazu El Greka | foto: ČTK

Muzeum umění nafotilo živý obraz podle předlohy obrazu El Greka

Magazín
  •   6:27
OLOMOUC - Lidé z Olomouce, ale i z Karviné se stali součástí živého obrazu inspirovaného plátnem Klanění pastýřů od světoznámého španělského manýristy El Greka. Originální obraz Muzeu umění zapůjčilo Metropolitní muzeum v New Yorku, vzniklá fotografie živého obrazu poté nahradí původní plátno, které se vrací na začátku září zpět do USA.

Dobrovolníci při pondělním večerním focení ztvárnili jednotlivé postavy z plátna, kulisu předloze propůjčilo nádvoří Arcidiecézního muzea.

Adepty vhodné pro ztvárnění postav hledalo muzeum od konce července. „Zájemců se přihlásilo hodně, nejvíce adeptek jsme měli na Marii, s pány to bylo horší, svou roli zřejmě hrála stydlivost, ale i tak jsme nakonec vytvořili dvě skupiny. Vzniknou tak dvě fotografie, které umístíme na sociální síť. Lidé sami rozhodnou, který snímek je lepší. Ten poté ve formě velkoformátové fotografie nahradí původní El Grekův obraz,“ řekl mluvčí Muzea umění Petr Bielesz.

Zástupci muzea adepty vybírali podle podobnosti na obraze. Hlásili se lidé z Olomouce, ale na focení nakonec přijela i rodina z Karviné. Do kůže postav z El Grekova obrazu se vcítili nedávno i samotní zástupci muzea, kteří si tak focení vyzkoušeli nanečisto. „Zkoušeli jsme to v muzejním složení proto, abychom vychytali mouchy a zjistili, co nám ještě chybí. Na živém snímku totiž nechybí ani jednotlivé atributy z obrazu, například poutnická hůl,“ doplnil Bielesz.

Muzeum umění nafotilo živý obraz podle předlohy obrazu El Greka

Scenérii z El Grekova obrazu nahradilo podloubí muzejního nádvoří, které je při určitém úhlu podobné originálnímu provedení. Nočního focení se ujala profesionální fotografka muzea, další odborníci se postarali o režii. „Herce“ nakonec zástupci muzea oděli do látek. „Původně jsme uvažovali o zapůjčení kostýmů, ale ty nebyly shodné, nakonec jsme našli látky odpovídající těm na obraze,“ dodal mluvčí muzea.

Živý obraz se rozhodlo muzeum vytvořit při příležitosti unikátního zapůjčení obrazu z New Yorku, který do Olomouce doputoval za přísných bezpečnostních podmínek na konci května. V České republice je vystaven poprvé. Metropolitní muzeum v New Yorku jej do Olomouce zapůjčilo výměnou za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

Zhruba půldruhého metru vysoký obraz španělského manýristy z let 1605 až 1610 může veřejnost obdivovat od 2. června, kdy se po tříměsíční přestávce znovu otevřela stálá expozice Arcidiecézního muzea. Na začátku září se vrací zpět. Nově vzniká fotografie nahradí v expozici originální obraz od 8. do 18. září.

Autor: ČTK