15. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

I panenky mají rodokmen. Prohlédněte si staré hračky

Výstava panenek a dalších hraček "Ze století do století hrajeme si jako děti" ze sbírky Aleny Pleslové v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava panenek a dalších hraček "Ze století do století hrajeme si jako děti" ze sbírky Aleny Pleslové v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně. | foto: ČTK

Muzeum a galerie v Jičíně přichystalo na léto výstavu několika stovek starých hraček sběratelky a restaurátorky Aleny Pleslové ze Záměle na Rychnovsku.

Výstava se veřejnosti otevře v pátek a potrvá do konce září. Návštěvníci uvidí například staré panenky, kočárky, autíčka, postýlky a malé pokojíčky se všemi miniaturními doplňky. Řada z nich je starších sta let.

Pleslová svou sbírku buduje čtvrt století. "Začínala jsem panenkami. Asi proto, že jako dítě jsme měla jen jednu. Pak se přidávaly kočárky a další hračky. Teď je sbírka tak veliká, že ji ani doma nemám kam dát," řekla sběratelka. Nejstarší vystavené panence je přes 100 let. K nejcennějším exemplářům patří kloubové panenky s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Panenky jsou vystaveny v improvizovaných pokojíčcích. Některé mají i vanu.


Za nejzajímavější kousek své sbírky Pleslová pokládá panenku z roku 1902. "Panenka má totiž svůj rodokmen. V originální krabici u ní byl popis toho, od koho ji majitelka dostala, co měla panenka na sobě a komu ji odkázala," řekla Pleslová.

Hračky do sbírky shání po známých, na burzách, ale prý i kolem popelnic a na šrotištích se dají najít různé "poklady". Hračky se snaží opravovat sama. "Pomáhá mi šikovný manžel, který si ví rady se všemi těmi mechanickými věcmi. Kamarádky mi pomohou něco ušít. U jedné panenky strávíte týden, než ji dáte do pořádku," řekla. Panenkám musí mnohdy dát chybějící šatičky, botičky i vlásky a znovu spojit utrhané ručičky.

Nevýhodou starých hraček byla podle sběratelky často jejich malá trvanlivost. "Panenky se dříve hodně dělaly z porcelánu. Po pádu na zem se taková panenka rozbila. Pozdější panenky z celuloidu byly praktičtější. Dnes je vše z plastu," řekla.

Lidovky.cz, ČTK