130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Muzeum v Káhiře opravilo stroj na lití hieroglyfů z roku 1902

Magazín
  •   5:38
KÁHIRA - V typografické dílně Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře padá z dobře promazaného stroje Foucher jeden olověný hieroglyf za druhým. Stroj z roku 1902 na odlévání písmen přestal být kvůli technologickým inovacím používán před 30 lety. V rámci zachování kulturního dědictví se teď ale opět rozběhl, píše AFP.

„Podařilo se nám ho zprovoznit v září po několika opravách a když jsme získali chybějící součástky,“ vysvětluje hrdě Mathieu Gousse z káhirského institutu. Prvním písmenem, které opravený stroj v září během testů odlil a poté vytiskli, byl egyptský kříž života.

Kvůli projektu se vrátil z důchodu 63letý Hossam Saad, který stroj v minulosti obsluhoval. Jeho úkolem je teď zaučit nové pracovníky a těší ho, že je učí pracovat s jediným strojem svého druhu.

„Je to klíčový okamžik. Je to chvíle, kdy můžeme předat své znalosti a dovednosti mladší generaci,“ řekl Mathieu Gousse.

Vedle stroje Foucher stojí další, Monotype, který odlévá písmena v latince. Tiskař jednotlivé písmové litery s hieroglyfy městná jednu vedle druhé na prastarý ruční tiskařský lis. V době ofsetového tisku se zprovoznění typografické dílny v Káhiře, otevřené jednou týdně, stalo lákavou zajímavostí.

Egyptští archeologové představili nález stovky sarkofágů starých zhruba 2500 let

Projekt navíc vedle své kulturní hodnoty umožní „spolupracovat s kaligrafy a odborníky na knihy, případně i umělci na tisku malých sérií prostřednictvím typografického systému,“ uvedl Mathieu Gousse.

Výsledný tisk je podle něj zcela odlišný a třeba zrnitost může být pro umělce zajímavá. Černé hieroglyfy vytištěné z olověných matric, odlišné od těch moderních, mají údajně své kouzlo i pro vědce.

Francouzský institut orientální archeologie vznikl v Káhiře v roce 1880. Archeologové, historici nebo filologové zde studují egyptskou civilizaci. Ředitel institutu, egyptolog Laurent Coulon, vidí v projektu zprovoznění stroje na hieroglyfy a typografické dílny způsob, jak „zachovat celou historii egyptologie, která vznikla s Institutem a s tiskem.“

Místní knihovna s 92 000 svazky je velkým pojmem ve světě egyptologie. Středisko dnes řídí práce na 35 nalezištích v Egyptě a místní vědci pravidelně publikují v odborných časopisech.

Témata: Káhira, dílna, AFP, Egypt