18. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muži v Chile 'shodí' kravaty, ušetří tak energii

Kravaty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kravaty (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

SANTIAGO DE CHILE Chilské úřady vyzvaly muže, aby během nadcházejících letních měsíců nechodili do práce v kravatě. Od tohoto opatření si slibují, že povede k menšímu využívání klimatizace a tím i nižší spotřebě elektřiny. Na svých stránkách to napsala BBC.

Meteorologové pro nejteplejší měsíce roku v Chile - leden až březen - očekávají teploty přes 30 stupňů. Ministerstvo energetiky věří, že když muži v kancelářích sundají kravaty, nebude jim tak horko, a místnosti se proto nebudou muset tolik klimatizovat.

Zvýšením teploty v místnosti o jeden až tři stupně, by se podle ministerstva snížily energetické náklady o asi tři procenta. V celé zemi by se tak prý dalo během léta ušetřit přibližně deset milionů dolarů (198 milionů korun).

Teplé spodní prádlo

Podle chilského ministra energetiky Rodriga Alvareze, který k šetření vyzval také domácnosti, se již podobné opatření s úspěchem uplatnilo v Japonsku a ve Španělsku.

K úsporám energie vyzval nedávno také jihokorejský prezident I Mjong-bak. Ten se v listopadu nechal slyšet, že svou kancelář nebude v zimě tolik vytápět, a aby mu nebylo chladno, vezme si teplejší spodní prádlo.

Lidovky.cz, ČTK

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz