21. května 2009 15:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muži vymírají, ale hned tak to nebude

Muži prý vymírají, ale hned tak to nebude (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži prý vymírají, ale hned tak to nebude (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Muži jsou na cestě k vymření. Jejich geny vysychají, stejně jako mužský chromozom Y. Tvrdí to britská badatelka Jennifer Gravesová. Pro nejbližší budoucnost ale není nutné mít obavy. Chromozom Y by se totiž podle Gravesové mohl vyčerpat někdy během pěti milionů let.

Kromě toho vědkyně říká, že muži by mohli jít cestou stejnou jako hlodavci, kteří jsou schopni reprodukce, i když nemají klíčové geny tvořící chromozom Y. Napsal to britský list The Daily Telegraph.

Během přednášky v Irsku Gravesová podle listu řekla, že před 300 miliony let obsahoval chromozom Y 1400 genů. Dnes jich má 45, takže "při tomto tempu se geny chromozomu Y vyčerpají asi za pět milionu let".

"Velká otázka je, co bude potom," uvedla. Za dobrou zprávu označila to, že některé druhy hlodavců - hraboši rodu Ellobius nebo japonské krysy - nemají žádný chromozom Y ani gen SRY, který je odpovědný za zahájení vývoje samčího pohlaví, "a přitom po světě pobíhá spousta těchto hrabošů a krys.

Takže práci musel převzít nějaký jiný gen a my bychom rádi věděli, který to je," dodala podle ní by se také mohl v budoucnu objevit i jiný druh lidských bytostí.

Lidovky.cz, ČTK