Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mýtus pivního okouzlení padl

Roste ženská přitažlivost v očích opilého muže? Nesmysl, říkají britští vědci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roste ženská přitažlivost v očích opilého muže? Nesmysl, říkají britští vědci | foto: shutterstock.com

LONDÝN/PRAHA Pokud jde o navazování známostí, nejnovější studie ukázala, že alkohol má v podstatě opačné účinky, než se lidé obvykle domnívají. Čím větší množství alkoholu totiž muži požijí, tím méně přitažlivé se jim ženy zdají.Zajímavým výsledkem britského průzkumu je také poznatek, že ani schopnost mužů uhodnout věk žen se s množstvím alkoholických nápojů nemění.

Po barech a kavárnách se vědci v rámci průzkumu postupně dotazovali celkem dvou set čtyřiceti mužů a žen. Ukazovali jim fotografie žen, vyzývali je, aby se pokusili odhadnout jejich věk a prozradili, zda se jim ženy zdají přitažlivé.

Polovina z dotazovaných se průzkumu zúčastnila po požití alkoholických nápojů. Podle projevu a reakcí byli tito muži a ženy dále rozděleni do čtyř skupin podle stupně opilosti na škále od „příjemně uvolněných“ až po „naprosto opilé“. Fotografie deseti žen ve věku sedmnácti let, které si dotazovaní prohlíželi, byly podle potřeb průzkumu digitálně pozměňovány.

Některé tak, aby na nich ženy vypadaly starší, jiné naopak, aby vypadaly mladší. Na některých fotografiích byly ženy pomocí počítačového programu také dodatečně nalíčeny.

Odhad mužů nezmění ani alkohol, ani make-up
Odpovědi účastníků ukázaly, že množství požitého alkoholu ovlivnilo schopnost odhadnout věk u dotazovaných žen, nikoliv však u mužů. Jak alkohol, tak ani digitální zkrášlovací efekty naopak neovlivnily úsudky dotazovaných mužů téměř vůbec. Průměrně hádali ženám věk o tři a půl roku vyšší, a to jak u digitálně omlazených snímků, tak u fotografií, na nichž byly ženy upraveny směrem k vyzrálejší podobě.

 „Ukázalo se, že množství požitého alkoholu ani množství naneseného make-upu nezasahují do schopnosti mužského odhadu stáří žen,“ shrnul závěr své studie Vincent Egan z univerzity v Leicesteru. „Dalším důležitým poznatkem je, že dotazovaní, kteří požili alkohol, vesměs označovali ženy na fotografiích za méně atraktivní než ti, kteří byli střízliví. Tímto objevem jsme zřejmě nabourali obvyklé domněnky o takzvaném pivním okouzlení,“ uvedl dále Egan.

Výsledky britské studie nicméně nemají jen populárně-naučný význam, ale přinášejí také důležité poznatky pro soudní psychologii, uvedli vědci z Eganova týmu pro odborný časopis The British Journal of Psychology.

Role alkoholu v případech zneužití mladistvých
„Ačkoliv opojení alkoholem ovlivnilo vnímání ženské vyspělosti u dotazovaných žen, na mužské účastníky průzkumu žádný vliv nemělo.

To mimo jiné potvrzuje, že mužské preference ohledně výběru partnerky jsou v základu jen těžko narušitelné,“ vysvětlili autoři studie. Ve vážnějších souvislostech tak upozornili na fakt, že požití alkoholických nápojů by nemělo být považováno za polehčující okolnost v případech sexuálního zneužívání nezletilých dívek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!