Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mýtus pivního okouzlení padl

Roste ženská přitažlivost v očích opilého muže? Nesmysl, říkají britští vědci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roste ženská přitažlivost v očích opilého muže? Nesmysl, říkají britští vědci | foto: shutterstock.com

LONDÝN/PRAHA Pokud jde o navazování známostí, nejnovější studie ukázala, že alkohol má v podstatě opačné účinky, než se lidé obvykle domnívají. Čím větší množství alkoholu totiž muži požijí, tím méně přitažlivé se jim ženy zdají.Zajímavým výsledkem britského průzkumu je také poznatek, že ani schopnost mužů uhodnout věk žen se s množstvím alkoholických nápojů nemění.

Po barech a kavárnách se vědci v rámci průzkumu postupně dotazovali celkem dvou set čtyřiceti mužů a žen. Ukazovali jim fotografie žen, vyzývali je, aby se pokusili odhadnout jejich věk a prozradili, zda se jim ženy zdají přitažlivé.

Polovina z dotazovaných se průzkumu zúčastnila po požití alkoholických nápojů. Podle projevu a reakcí byli tito muži a ženy dále rozděleni do čtyř skupin podle stupně opilosti na škále od „příjemně uvolněných“ až po „naprosto opilé“. Fotografie deseti žen ve věku sedmnácti let, které si dotazovaní prohlíželi, byly podle potřeb průzkumu digitálně pozměňovány.

Některé tak, aby na nich ženy vypadaly starší, jiné naopak, aby vypadaly mladší. Na některých fotografiích byly ženy pomocí počítačového programu také dodatečně nalíčeny.

Odhad mužů nezmění ani alkohol, ani make-up
Odpovědi účastníků ukázaly, že množství požitého alkoholu ovlivnilo schopnost odhadnout věk u dotazovaných žen, nikoliv však u mužů. Jak alkohol, tak ani digitální zkrášlovací efekty naopak neovlivnily úsudky dotazovaných mužů téměř vůbec. Průměrně hádali ženám věk o tři a půl roku vyšší, a to jak u digitálně omlazených snímků, tak u fotografií, na nichž byly ženy upraveny směrem k vyzrálejší podobě.

 „Ukázalo se, že množství požitého alkoholu ani množství naneseného make-upu nezasahují do schopnosti mužského odhadu stáří žen,“ shrnul závěr své studie Vincent Egan z univerzity v Leicesteru. „Dalším důležitým poznatkem je, že dotazovaní, kteří požili alkohol, vesměs označovali ženy na fotografiích za méně atraktivní než ti, kteří byli střízliví. Tímto objevem jsme zřejmě nabourali obvyklé domněnky o takzvaném pivním okouzlení,“ uvedl dále Egan.

Výsledky britské studie nicméně nemají jen populárně-naučný význam, ale přinášejí také důležité poznatky pro soudní psychologii, uvedli vědci z Eganova týmu pro odborný časopis The British Journal of Psychology.

Role alkoholu v případech zneužití mladistvých
„Ačkoliv opojení alkoholem ovlivnilo vnímání ženské vyspělosti u dotazovaných žen, na mužské účastníky průzkumu žádný vliv nemělo.

To mimo jiné potvrzuje, že mužské preference ohledně výběru partnerky jsou v základu jen těžko narušitelné,“ vysvětlili autoři studie. Ve vážnějších souvislostech tak upozornili na fakt, že požití alkoholických nápojů by nemělo být považováno za polehčující okolnost v případech sexuálního zneužívání nezletilých dívek.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...