Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na 1500 km dlouhou pouť za papežem se vydá cyklistický peloton z Olomouce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

OLOMOUC Z centra Olomouce vyjede příští týden cyklistický peloton, jehož cílem je audience u papeže Františka ve Vatikánu. Vzácného přijetí docílili rodiče těžce postižené pětileté Lucie, kteří chtějí touto cestou upozornit na potřeby a potíže rodin s postiženými dětmi.

Startovat se bude ve středu na Horním náměstí, poutníkům v cyklistických dresech by na cestu měl požehnat olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na část trasy se k účastníkům připojí například také chirurg Pavel Pafko.

Audienci u papeže se otci dítěte Vlastimilu Blaťákovi podařilo domluvit prostřednictvím českého velvyslanectví ve Vatikánu. Naplánována je na 10. srpna. Netradiční cyklopouť dlouhá přes 1500 kilometrů nese název Tour de Franz (Cesta k Františkovi). „Z Olomouce do Brna a pravděpodobně i další dvě etapy po České republice pojede peloton deseti až 15 lidí, ve kterém bude mimo jiné bývalý cyklistický reprezentant Lubor Tesař, bývalá reprezentantka Lada Kozlíková a profesor Pafko,“ řekl Vlastimil Blaťák. Peloton se poté zúží a na síle začne nabývat znovu před Římem. Cyklopouť má upozornit veřejnost na problémy rodin s těžce postiženým dítětem jak po stránce zdravotní, tak i sociální a finanční. Rodiče dítěte poukazují na to, že nenacházejí zastání ani na úřadech, ani u pojišťoven, a poutí chtějí vyzvat ke změně sociálního systému. „Sociální systém České republiky je značně nedokonalý, dokáže se postarat úplně o všechny krom těch, kteří to nejvíce potřebují,“ řekl Blaťák. Poukázal na to, že péče o postižené děti je pro rodiny neúnosně drahá a na rozdíl od okolních zemí jsou zdejším systémem nuceny na péči doplácet statisícové částky.

Cyklopouť má upozornit na problémy rodin s těžce postiženým dítětem

Lucie, kvůli níž se cesta podniká, se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Podle rodičů za její stav může špatně vedený porod. Spor mezi rodiči a nemocnicí otevřel loni olomoucký soud, ale zatím se závěru nedobral. Případ odročil loni v dubnu kvůli vypracování revizního posudku, nové jednání dosud nebylo nařízeno.

Peloton cyklistů má před sebou 15 etap rozložených do 21 dnů. Z Olomouce se pojede přes Brno do Českých Budějovic, následuje Linec, Villach, Benátky, Rimini a přes Perugii dojede 8. srpna do Říma, kde bude o dva dny později přijat na Svatopetrském náměstí Svatým otcem. Podle organizátora akce Vlastimila Blaťáka byly jednotlivé etapy postaveny tak, aby je dokázal ujet i méně zdatný cyklista.

Kvůli akci byl zřízen také sbírkový účet 2407777240/0300, jeho výtěžek půjde na pomoc neurologicky nemocným dětem.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?