15. prosince 2008 10:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Bushe zaútočili v Bagdádu botou

George Bush | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush | foto: AFP

BAGDÁD Neohlášenou návštěvu George Bushe v Iráku doprovázel incident, při němž zpravodaj irácké televize Al-Bagdadíja Muntadar Zajdí hodil po americkém prezidentovi své boty. Irácká televize vyzvala v noci na dnešek ve svém vysílání irácké úřady, aby novináře propustily z vazby.

Incident se odehrál v kanceláři iráckého premiéra Núrího Málikího během tiskové konference obou politiků, uvedla agentura AFP.

Jen krátce poté, co si oba politici potřásli rukama a Bush začal mluvit, najednou povstal muž ve třetí řadě a vykřikl arabsky na amerického prezidenta: "To je polibek na rozloučenou, ty pse!" Potom po Bushovi postupně hodil obě své boty. Ani jednou se ovšem netrefil a boty narazily do americké vlajky stojící u zdi za prezidentem.Proti Zajdímu ihned po incidentu zasáhla americká i irácká ochranka. Strážci povalili novináře na zem a odvlekli ho z místnosti, na zemi podle AFP zůstaly stopy krve. "Jste zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů!" stačil ještě Zajdí na Bushe vykřiknout, než ho ochranka vyvedla. Ostatní novináři v sále se po incidentu za Zajdího chování omlouvali. Bush jejich omluvu přijal a událost s žertem přešel. "Mohu vám k tomu jen říct, že to byla bota velikosti deset," zažertoval. Na dotaz amerického novináře potom dodal, že se ani na okamžik necítil ohrožen.

Jak upozorňuje agentura AP, podle iráckého zvyku představuje hození bot po někom vyjádření nejhlubšího opovržení. Když byl po americké invazi do Iráku v roce 2003 svržen režim Saddáma Husajna, Iráčané házeli boty po sochách bývalého diktátora.

Irácká televize Al-Bagdadíja vyzvala v noci na dnešek ve svém vysílání irácké úřady, aby novináře propustily z vazby. Do ulic bagdádské čtvrti Sadr vyšly dnes podle agentury AP tisíce stoupenců radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra, kteří pálili americké vlajky na protest proti Bushovi a volali po osvobození novináře.

"Al-Bagdadíja žádá irácké úřady o okamžité propuštění novináře Muntadara Zajdího v souladu s principy demokracie a se svobodou vyjadřování, které nový (irácký) režim a americká vláda iráckému lidu slíbily... Veškerá opatření přijatá proti Muntadarovi jsou považována za projevy diktátorského režimu," uvedla televize ve svém komuniké. "Al-Bagdadíja rovněž prosí irácké, mezinárodní a arabské novinářské organizace, aby podpořily požadavek osvobození Muntadara Zajdího," doplnil v prohlášení televizní kanál, který byl založen v roce 2005, sídlo má v egyptské Káhiře a je financován iráckým podnikatelem.

Bush je dnes v Iráku na návštěvě na rozloučenou. Během ní slavnostně podepsal smlouvu, která zastřešuje působení amerických vojáků v zemi po skončení letošního roku a stanovuje, že Američané musejí opustit Irák do konce roku 2011.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!