Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na celém světě ubývají hadi. Zatím se neví proč

Hadi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hadi (ilustrační foto) | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

LONDÝN Na světě zřejmě ubývají celé populace hadů, upozorňují vědci. Sledovali několik druhů těchto plazů po několik desítek let, a většina ze sledovaných populací se prý početně výrazně snížila, zní závěr badatelů.

Z nepříliš jasných příčin se některé populace prudce snížily kolem roku 1998. Odborníci každopádně začali bít na poplach, ačkoliv je zapotřebí pokračovat ve zkoumání příčin úbytku hadů.

Vědci sledovali 17 hadích populací patřících k osmi druhům. Zjistili, že v různých částech světa došlo k výraznému úbytku těchto živočichů v krátkém období. "Překvapilo nás to," prohlásil vedoucí projektu Chris Reading. "Ale nemáme stopu, co se v té době dělo (kolem roku 1998)." Tým doktora Readinga z britského centra pro ekologii a hydrologii spolupracoval při výzkumu s instituty z Austrálie, Francie, Itálie a Nigérie.

Sledování hadů je přitom specifická záležitost - mimo jiné je zapotřebí odebírat vzorky z jejich šupin nebo jim implantovat mikročip. Sledování v terénu může trvat mnoho měsíců a je nutné provádět pozorování několikrát do roka. Badatelům se však zřejmě povedlo shromáždit většinu, ne-li veškeré dlouhodobé údaje - v tomto kontextu dlouhodobý znamená více než deset, v některých případech i přes dvacet let.

Ubývá užovek, zmijí i brejlovců
Za tuto dobu se osm ze 17 sledovaných populací výrazně zmenšilo - některé i o více než 90 procent. A pouze jediná vykazovala známky jistého nárůstu. Mezi ubývajícími druhy je mimo jiné brejlovec, evropská užovka hladká, zmije gabunská, zmije nosorohá ze západní Afriky či krajta královská.

Populace hadů se snižovaly i v chráněných oblastech, takže postupující ztráta životního prostoru pro divokou faunu, která je registrována po celém světě, není jedinou příčinou vyhynutí.

Obdobně prudké snížení stavů žab a čolků bylo při dřívějším zkoumání přičteno na vrub houbové choroby chytridiomycosis.

Může za to El Niňo ?
V roce 1998, kdy začal prudký úbytek hadů, se vynořila otázka, jestli to nemá souvislost s klimatickými faktory, například jev El Niňo tehdy výrazně přispěl k jednomu z nejparnějších let v moderní době. Podle Readinga těch faktorů ale může být mnohem více, proto vyzval k prozkoumání vlastních zjištění i další herpetology.

"Cílem bylo říci, co jsme zjistili my, a říci ostatním herpetologům, aby teď prozkoumali oni svoje údaje," poznamenal. "Ale myslím, že úbytek tolika populací na různých místech je více než náhoda," zdůraznil.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVICE DESK SPEZIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč