15. dubna 2016 6:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na černé listině čínských aerolinek jsou první cestující

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Letadlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo. | foto: Airbus

PEKING Tři čínští cestující získali nepříjemnou poctu být jako první zapsáni na tzv. černou listinu neukázněných cestujících čínských aerolinek.

Uvedl to Čínský svaz pro leteckou dopravu. Černou listinu představily čínské aerolinky 1. února. Její vznik odůvodnily vysokým růstem počtu neukázněných cestujících, kteří podle úřadů nejen narušují letecký provoz a ohrožují bezpečnost, ale také poškozují pověst země. Aerolinky mohou osobám na seznamu zakázat cestování na svých linkách, uvedla CNN.

Úřady první tři osoby na seznamu označily pouze jejich přímením, Čchiao, Teng a Kao. A čeho se dopustili? První z nich ignoroval nařízení letušky, aby přestal používat tablet při přistávání letadla. Kromě toho, že na seznamu bude zapsán na jeden rok, dostal nebo dostala, cestující pokutu 200 jüanů (přes 700 Kč). Další z nich při kontrole u rentgenu na letišti hodil po zaměstnancích letiště krabicí mléka. Poté strávil deset dní ve vězení a na seznamu bude dva roky. Poslední pak napadl úředníka na letišti kvůli zpoždění. Také on dostal pokutu 200 jüanů a na seznamu bude jeden rok.

Čínský letecký trh v posledních letech prudce roste. Očekává se, že v roce 2034 Čína překoná Spojené státy a stane se největším leteckým trhem světa podle počtu cestujících. Spolu s nárůstem letecké přepravy se ale zvýšil i počet případů zpoždění a obavy z chování neukázněných čínských cestujících.

Jména osob na seznamu jsou také k dispozici dalším společnostem z oblasti civilního letectví a cestovním kancelářím. Za neukázněné chování, kvůli kterému se mohou cestující dostat na seznam, se považují třeba útoky na personál nebo jeho ohrožování, vytváření nebo úmyslné šíření nepravdivých informací o terorismu, vyvolávání hádek nebo rvaček v letadla a na letišti či otevírání nouzových dveří bez povolení.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz