Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dně Jadranu se našel zachovalý letoun Junkers z 2. světové války

Magazín

  7:14
ZÁHŘEB - Na mořském dně Jadranu našli pozoruhodně zachovalé trosky německého střemhlavého bombardovacího letounu Stuka. Letadlo s oficiálním názvem Junkers Ju 87 potápěči objevili po více než 70 letech od jeho sestřelení nedaleko chorvatského ostrova Žirje, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Na mořském dně Jadranu našli pozoruhodně zachovalé trosky německého střemhlavého bombardovacího letounu Stuka. foto: Reprofoto

Letadlo vypadá, jako by na mořském dně hladce přistálo, tvrdí Igor Miholjek z chorvatského institutu restaurátorů. "Motor, který se pravděpodobně utrhl, jakmile letadlo dopadlo do vody, se našel nedaleko a zbytek stroje je kompletní a ve velmi dobrém stavu," říká Miholjek, účastník výpravy, která letadlo objevila. Není jasné, zda letoun bude možné z hloubky 27 metrů vyzvednout.

Stroj, na jehož palubě byla pravděpodobně italská posádka, byl nejspíše sestřelen jugoslávskou válečnou lodí v dubnu 1941.

Junkers Ju 87

Za druhé světové války se vyrobilo asi 6500 letounů Junkers Ju 87, dochovalo se ale jen několik exemplářů, které jsou součástí muzejních sbírek. Střemhlavý letoun Stuka byl navržen tak, aby dokázal prudce poklesnout pod ostrým úhlem a shazovat bomby z malé výšky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!