Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na farmě v Dolní Cerekvi někdo vypustil asi 200 chovných norků

Magazín

  7:00
DOLNÍ CEREKEV - Na farmě v Dolní Cerekvi někdo v noci na čtvrtek vypustil chovné norky asi z 200 klecí. Část zvířat se podařilo chovatelům odchytit, některá zahynula. Norci američtí unikli i ven. Případem se zabývá policie a veterináři. Možný dopad dalšího posílení tohoto nepůvodního druhu zvířat v krajině začínají hodnotit také ochránci přírody.

Norek foto: Reprofoto

Neznámý pachatel rozbil na farmě vstupní branku. Z klecí vypustil zvířata a modrou barvou posprejoval oplocení. Škoda vznikla také znehodnocením chovu, uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová. Doplnila, že výše škody zatím nebude zveřejněna, neuvedla ani počty uniklých zvířat. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci, pachateli hrozí až roční vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa uvedl, že ho majitelé farmy nekontaktovali. Podle jeho informací uniklo asi kolem 200 norků, ale část se podařilo pochytat. Kožešinová farma podle něj funguje v obci desítky let. S chovem kdysi začalo zemědělské družstvo, nyní je v soukromých rukou.

Týrání zvířat?

Krajská veterinární správa hodnotí vypuštění norků jako týrání zvířat. "Ta zvířata jsou stresována, nejsou zvyklá žít ve vnějším prostředí," řekl ředitel Božek Vejmelka. V Cerekvi je jediná kožešinová farma na Vysočině, podle veterinární správy tam teď včetně mláďat měli kolem 950 norků.

Norci

  • Norci jsou zdatní predátoři, loví ptáky, obojživelníky i jiná zvířata, včetně vzácných druhů.
  • Jsou také přenašeči nemocí, které mohou ohrozit původní kunovité šelmy.
  • Ochránci přírody prý chtějí majiteli farmy nabídnout odchyt norků do klecí. Větší část zvířat se podle nich ani tak už asi chytit nepodaří.

Chov kritizují někteří ochránci zvířat. Organizace Svoboda zvířat dříve požádala veterináře o prověření farmy kvůli podezření na špatné podmínky v chovu, veterináři ale podle Vejmelky pochybení nezjistili.

Předsedkyně organizace na ochranu zvířat Lucie Moravcová se od útoku na farmu distancovala. "Jsme z těchto věcí neustále obviňováni, ale naše organizace postupuje zcela legálně, řekla.

"Někomu může vadit, že ta zvířata jsou chovaná v klecích. Ale pustit je do přírody je to nejhorší možné řešení," řekl Václav Hlaváč, vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy. Sledováním norků amerických v přírodě se zabývá řadu let. Tento nepůvodní druh se do české přírody kdysi dostal právě z kožešinových farem, rozšířil se a působí problémy.

Autoři: ,