Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začala Matějská pouť, i přes chladné počasí dorazily tisíce lidí

Magazín

  10:41aktualizováno  17:50
PRAHA - Na holešovickém Výstavišti v sobotu začala Matějská pouť, která dětem i dospělým nabídne 115 atrakcí. Oblíbenou ‚Matějskou‘ bude možné navštívit do 15. dubna. V minulých letech na akci dorazilo v průměru 250 000 lidí. Atrakce na pouti jsou z Česka, Německa, Nizozemska a dalších zemí.

Matějská pouť. foto: MAFRA: Jan Zátorský

Pro nejmenší jsou připravena například autíčka nebo nafukovací skákadla, starší mohou vyzkoušet adrenalinový volný pád z výšky 90 metrů nebo 80 metrů vysoký řetízkový kolotoč. V areálu nechybí ani tradiční atrakce jako Lochneska, střelnice či obří kolo. Jednou z novinek je dům vzhůru nohama, který stojí na střeše, nábytek je přidělaný od stropu a navozuje dojem, že neplatí gravitace. Před zahájením jsou podle pořadatelů všechny atrakce několikrát kontrolované soudními a technickými znalci.

„Je velká zima, takže jsme ani na všechny plánované atrakce nešli. Ale na Matějskou vždycky přijíždíme na úvod, protože v teplejších dnech je na Výstavišti moc lidí,“ uvedla Jana Stará, která se svou rodinou dorazila z Chrudimi.

Její manžel Karel zpočátku litoval, že kvůli pouti přišel o televizní přenos zápasu českých hokejistů s Kanadou na olympijském turnaji. „Ale když jsme se dozvěděl výsledek (4:6), řekl jsem si, že to byla na střelnici na pouti příjemnější zábava,“ konstatoval.

„Z prvního dne mám dobrý pocit. Na to, jaké je počasí, přišlo hodně lidí,“ řekl za pořadatele Václav Kočka ze Správy atrakcí a stánkového prodeje.

Tradiční součástí Matějské je den pro zdravotně postižené děti a děti se sociálním znevýhodněním. Letos se uskuteční 19. března. Mezi 11:00 a 15:00 hodinou budou dětem atrakce k dispozici zdarma a ve stejném čase si mohou děti prohlédnout exotické ryby, žraloky či korály v Mořském světě. U Křižíkovy fontány vystoupí zpěvák Michal David a další umělci.

Matějská pouť bude otevřena od úterý do pátku od 13:00 do 21:00 a o víkendech a svátcích, stejně jako v období školních prázdnin, od 10:00 do 22:00. Po skončení Matějské pouti naleznou návštěvníci na Výstavišti po celý zbytek roku zhruba 22 atrakcí.

Historii akce eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, letos bude první jarní pouti v Evropě 423 let. Původní poutě byly v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, ale prostranství bylo malé. Stánky a kolotoče se pak posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se pak konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště. Pouť je oslavou svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat