Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Začala Matějská pouť, i přes chladné počasí dorazily tisíce lidí

Matějská pouť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matějská pouť. | foto: MAFRA: Jan Zátorský

PRAHA Na holešovickém Výstavišti v sobotu začala Matějská pouť, která dětem i dospělým nabídne 115 atrakcí. Oblíbenou ‚Matějskou‘ bude možné navštívit do 15. dubna. V minulých letech na akci dorazilo v průměru 250 000 lidí. Atrakce na pouti jsou z Česka, Německa, Nizozemska a dalších zemí.

Pro nejmenší jsou připravena například autíčka nebo nafukovací skákadla, starší mohou vyzkoušet adrenalinový volný pád z výšky 90 metrů nebo 80 metrů vysoký řetízkový kolotoč. V areálu nechybí ani tradiční atrakce jako Lochneska, střelnice či obří kolo. Jednou z novinek je dům vzhůru nohama, který stojí na střeše, nábytek je přidělaný od stropu a navozuje dojem, že neplatí gravitace. Před zahájením jsou podle pořadatelů všechny atrakce několikrát kontrolované soudními a technickými znalci.

„Je velká zima, takže jsme ani na všechny plánované atrakce nešli. Ale na Matějskou vždycky přijíždíme na úvod, protože v teplejších dnech je na Výstavišti moc lidí,“ uvedla Jana Stará, která se svou rodinou dorazila z Chrudimi.

Její manžel Karel zpočátku litoval, že kvůli pouti přišel o televizní přenos zápasu českých hokejistů s Kanadou na olympijském turnaji. „Ale když jsme se dozvěděl výsledek (4:6), řekl jsem si, že to byla na střelnici na pouti příjemnější zábava,“ konstatoval.

„Z prvního dne mám dobrý pocit. Na to, jaké je počasí, přišlo hodně lidí,“ řekl za pořadatele Václav Kočka ze Správy atrakcí a stánkového prodeje.

Tradiční součástí Matějské je den pro zdravotně postižené děti a děti se sociálním znevýhodněním. Letos se uskuteční 19. března. Mezi 11:00 a 15:00 hodinou budou dětem atrakce k dispozici zdarma a ve stejném čase si mohou děti prohlédnout exotické ryby, žraloky či korály v Mořském světě. U Křižíkovy fontány vystoupí zpěvák Michal David a další umělci.

Matějská pouť bude otevřena od úterý do pátku od 13:00 do 21:00 a o víkendech a svátcích, stejně jako v období školních prázdnin, od 10:00 do 22:00. Po skončení Matějské pouti naleznou návštěvníci na Výstavišti po celý zbytek roku zhruba 22 atrakcí.

Historii akce eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, letos bude první jarní pouti v Evropě 423 let. Původní poutě byly v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, ale prostranství bylo malé. Stánky a kolotoče se pak posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se pak konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště. Pouť je oslavou svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...