Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Začala Matějská pouť, i přes chladné počasí dorazily tisíce lidí

Matějská pouť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matějská pouť. | foto: MAFRA: Jan Zátorský

PRAHA Na holešovickém Výstavišti v sobotu začala Matějská pouť, která dětem i dospělým nabídne 115 atrakcí. Oblíbenou ‚Matějskou‘ bude možné navštívit do 15. dubna. V minulých letech na akci dorazilo v průměru 250 000 lidí. Atrakce na pouti jsou z Česka, Německa, Nizozemska a dalších zemí.

Pro nejmenší jsou připravena například autíčka nebo nafukovací skákadla, starší mohou vyzkoušet adrenalinový volný pád z výšky 90 metrů nebo 80 metrů vysoký řetízkový kolotoč. V areálu nechybí ani tradiční atrakce jako Lochneska, střelnice či obří kolo. Jednou z novinek je dům vzhůru nohama, který stojí na střeše, nábytek je přidělaný od stropu a navozuje dojem, že neplatí gravitace. Před zahájením jsou podle pořadatelů všechny atrakce několikrát kontrolované soudními a technickými znalci.

„Je velká zima, takže jsme ani na všechny plánované atrakce nešli. Ale na Matějskou vždycky přijíždíme na úvod, protože v teplejších dnech je na Výstavišti moc lidí,“ uvedla Jana Stará, která se svou rodinou dorazila z Chrudimi.

Její manžel Karel zpočátku litoval, že kvůli pouti přišel o televizní přenos zápasu českých hokejistů s Kanadou na olympijském turnaji. „Ale když jsme se dozvěděl výsledek (4:6), řekl jsem si, že to byla na střelnici na pouti příjemnější zábava,“ konstatoval.

„Z prvního dne mám dobrý pocit. Na to, jaké je počasí, přišlo hodně lidí,“ řekl za pořadatele Václav Kočka ze Správy atrakcí a stánkového prodeje.

Tradiční součástí Matějské je den pro zdravotně postižené děti a děti se sociálním znevýhodněním. Letos se uskuteční 19. března. Mezi 11:00 a 15:00 hodinou budou dětem atrakce k dispozici zdarma a ve stejném čase si mohou děti prohlédnout exotické ryby, žraloky či korály v Mořském světě. U Křižíkovy fontány vystoupí zpěvák Michal David a další umělci.

Matějská pouť bude otevřena od úterý do pátku od 13:00 do 21:00 a o víkendech a svátcích, stejně jako v období školních prázdnin, od 10:00 do 22:00. Po skončení Matějské pouti naleznou návštěvníci na Výstavišti po celý zbytek roku zhruba 22 atrakcí.

Historii akce eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, letos bude první jarní pouti v Evropě 423 let. Původní poutě byly v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, ale prostranství bylo malé. Stánky a kolotoče se pak posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se pak konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště. Pouť je oslavou svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
Zkušený Delphi programátor

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 80 000 - 95 000 Kč