Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ISS letí ruská vesmírná loď s robotem Fjodorem. Do cíle má dorazit v sobotu

Magazín

  8:21
Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek ráno odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) letí bez lidské posádky, ale s robotem Fjodorem. Oznámila to ruská média. Jde o první, certifikační let jinak pilotované lodi z řady Sojuz MS s využitím nosiče Sojuz-2.1a. Přistání na ISS se plánuje na sobotní ráno.

Android Fjodor mířící na Mezinárodní vesmírnou stanici s ruskou lodí Sojuz MS-14. foto: Instagram

Sojuz MS-14 dosáhl oběžné dráhy a začal cestu k orbitální stanici, uvedl zpravodaj agentury Interfax ze střediska řízení letu. Nosná raketa, která loď vynesla mimo atmosféru, z Bajkonuru odstartovala v 05:38 SELČ a všechny tři její stupně se oddělily normálně, dodal.

Až dosud vesmírné lodě Sojuz MS vynášely na oběžnou dráhu rakety Sojuz-FG, ale ruské vesmírné agentuře Roskosmos už zbyla jediná raketa tohoto typu a ta má na konci září dopravit na ISS novou posádku.

Ruská raketa Sojuz vynesla do vesmíru českou družici Lucky-7, kterou sestrojili na ČVUT

Na palubě Sojuzu MS-14 se nachází „jediný člen posádky“, člověku podobný robot Fjodor, který se stane prvním ruským androidem na ISS. Při startu zavelel tradiční „Jedeme!“. Stejným povelem začal první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin svůj oblet Země. Pak už robot předával na Zemi telemetrické údaje, včetně násobků přetížení, poznamenal Interfax.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Роскосмос продолжает готовить российского робота F.E.D.O.R. (Skybot F-850) к отправке на МКС. Запуск ракеты «Союз-2.1а» намечен на 22 августа. ⠀ По словам исполнительного директора НПО «АНДРОИДНАЯ ТЕХНИКА» Евгенич Дудорова, отправка Федора на МКС — это наш ответ зарубежным державам в гонке космических технологий. ⠀ С этим экспериментом появляется возможность продемонстрировать всему миру перспективность применения антропоморфных роботов в качестве помощников экипажа при выполнении целого ряда работ. ⠀ Сам робот получил  элементы искусственного интеллекта, умеет шутить и поддерживать философские беседы. Сидя в космическом корабле он будет докладывать о предстартовой подготовке, а уже во время старта и полета - озвучивать параметры полета и наблюдаемые события. На этапе выведения корабля на орбиту робот должен будет определить значение перегрузки и наступление невесомости. Для работы электронных систем робот будет подключен к аккумуляторам. Для этого будут использованы штатные батареи от скафандров "Орлан", в которых космонавты сейчас выходят в открытый космос. ⠀ Помимо робота, на ракету загрузили коробку с тульскими пряниками. #qwerty #fedor #робот #роскосмос #космос #мкс

Příspěvek sdílený QWERTY (@qwrtru),

Připomněl, že člen současné posádky ISS Alexandr Skvorcov byl před červencovým letem vyškolen pro práci s androidem: ten bude přesně opakovat pohyby díky speciálnímu obleku se snímači, který bude mít Skvorcov na sobě. Na ISS Fjodor setrvá dva týdny, návrat na Zem je naplánován na 7. září. Očekává se, že v budoucnu by android mohl pracovat v oblastech, kde by nasazení člověka bylo příliš namáhavé či nebezpečné. S umělou inteligencí by měl posloužit při cestách do vzdáleného vesmíru.

Android je pojištěný na 4,4 miliardy rublů (asi 1,5 miliardy Kč).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!