Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na jahodová pole se nesmí v sukních, prý kvůli hygieně

Zákaz vstupu v sukních, hlásí tabulka na jahodovém poli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz vstupu v sukních, hlásí tabulka na jahodovém poli. | foto: Shutterstock

Na osm jahodových polí v Dolních Rakousech na jih od Vídně se od nynějška smí vstoupit už jen v kalhotách. Zákaz nošení sukní letos znovu vyhlásil majitel pozemků. Důvod je podle něj čistě hygienický. Opatření má totiž prý bránit tomu, aby ženy v sukních vykonávaly mezi záhony svou případnou "nutnou potřebu".

Sedm jahodových polí zemědělské firmy leží na jih od Vídně, jedno je pak jihovýchodně směrem na maďarský Ráb. Letošní sklizeň červených plodů už skončila. O zákazu sukní informují tabule u lánů. "Také letos se smí vstoupit na pole z hygienických důvodů jen v kalhotách," stojí na cedulích v rámečku vedle informací o podniku.

"Zjistili jsme, že se tu děly relativně negativní věci, co se týče dam, které tu věčně seděly v sukních - a tak dále. Zavedli jsme nařízení o oblečení, abychom mohli získat zpět své staré dobré kmenové zákazníky. A to jsme taky dokázali," řekl v dolnorakouském regionálním vysílání veřejnoprávní televize ORF majitel zemědělského podniku Reinhard Piribauer.

Návštěvníci si nařízení většinou vykládají po svém. Podle některých nemá co dělat s dodržováním hygieny a s tím, že by ženy v sukních masově využívaly pole jako toaletu, ale spíš s krádežemi sladkých plodů. Do záhybů širokých a dlouhých šatů se totiž prý dá schovat ledacos. "To si myslím je ten hlavní důvod," míní návštěvnice pole Marianne Turková. Firma zájemcům umožňuje, aby si na pole přišli natrhat ovoce sami.

Předpis o povinných kalhotách pro příslušnice něžného pohlaví někteří považují za diskriminující. "Podle mě je to vlastně diskriminace. V takovémhle pěkném počasí, kdy je 35 stupňů, nutit ženy, aby chodily na jahodové pole jen v kalhotách, je prostě blbost," řekl Jelic Silisa.

Podle odborníků ale zákaz nošení sukní protiprávní není a diskriminaci nepředstavuje. Jejím terčem by se ženy staly, kdyby jim majitel zakázal na pozemky chodit vůbec. Nařízení je tedy prý srovnatelné třeba s předepsanými požadavky na oděv do kasina či na večerní příležitosti.

Jahodové pole je soukromý pozemek. Jeho majitel může přijímat jakákoliv opatření, pokud jimi nikoho nediskriminuje a pokud neodporují dobrým mravům. Zákaz sukní platí jen na jahodových polích. Při nynější sklizni malin a ostružin, které sedlák pěstuje na vysokých keřících, se prý žádné hygienické hrozby neobává.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...