Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na jahodová pole se nesmí v sukních, prý kvůli hygieně

Zákaz vstupu v sukních, hlásí tabulka na jahodovém poli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz vstupu v sukních, hlásí tabulka na jahodovém poli. | foto: Shutterstock

Na osm jahodových polí v Dolních Rakousech na jih od Vídně se od nynějška smí vstoupit už jen v kalhotách. Zákaz nošení sukní letos znovu vyhlásil majitel pozemků. Důvod je podle něj čistě hygienický. Opatření má totiž prý bránit tomu, aby ženy v sukních vykonávaly mezi záhony svou případnou "nutnou potřebu".

Sedm jahodových polí zemědělské firmy leží na jih od Vídně, jedno je pak jihovýchodně směrem na maďarský Ráb. Letošní sklizeň červených plodů už skončila. O zákazu sukní informují tabule u lánů. "Také letos se smí vstoupit na pole z hygienických důvodů jen v kalhotách," stojí na cedulích v rámečku vedle informací o podniku.

"Zjistili jsme, že se tu děly relativně negativní věci, co se týče dam, které tu věčně seděly v sukních - a tak dále. Zavedli jsme nařízení o oblečení, abychom mohli získat zpět své staré dobré kmenové zákazníky. A to jsme taky dokázali," řekl v dolnorakouském regionálním vysílání veřejnoprávní televize ORF majitel zemědělského podniku Reinhard Piribauer.

Návštěvníci si nařízení většinou vykládají po svém. Podle některých nemá co dělat s dodržováním hygieny a s tím, že by ženy v sukních masově využívaly pole jako toaletu, ale spíš s krádežemi sladkých plodů. Do záhybů širokých a dlouhých šatů se totiž prý dá schovat ledacos. "To si myslím je ten hlavní důvod," míní návštěvnice pole Marianne Turková. Firma zájemcům umožňuje, aby si na pole přišli natrhat ovoce sami.

Předpis o povinných kalhotách pro příslušnice něžného pohlaví někteří považují za diskriminující. "Podle mě je to vlastně diskriminace. V takovémhle pěkném počasí, kdy je 35 stupňů, nutit ženy, aby chodily na jahodové pole jen v kalhotách, je prostě blbost," řekl Jelic Silisa.

Podle odborníků ale zákaz nošení sukní protiprávní není a diskriminaci nepředstavuje. Jejím terčem by se ženy staly, kdyby jim majitel zakázal na pozemky chodit vůbec. Nařízení je tedy prý srovnatelné třeba s předepsanými požadavky na oděv do kasina či na večerní příležitosti.

Jahodové pole je soukromý pozemek. Jeho majitel může přijímat jakákoliv opatření, pokud jimi nikoho nediskriminuje a pokud neodporují dobrým mravům. Zákaz sukní platí jen na jahodových polích. Při nynější sklizni malin a ostružin, které sedlák pěstuje na vysokých keřících, se prý žádné hygienické hrozby neobává.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.