14. prosince 2011 10:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Jižním pólu bylo veselo. Stovky lidí slavily jeho dobytí

Stovky lidí si na Jižním pólu připomněly 100 let od jeho pokoření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí si na Jižním pólu připomněly 100 let od jeho pokoření. | foto: ČTK

Na Jižním pólu se oslavovalo 100. výročí jeho dobytí. Sešlo se tu několik stovek lidí. Slavnosti se při teplotě kolem minus 40 stupňů zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg, jehož krajan Roald Amundsen vedl expedici, která na den přesně před 100 lety jako první stanula na jižní točně.

Podle norské agentury NTB Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka vytesanou z ledu.

Amundsen spolu s dalšími čtyřmi krajany došel na Jižní pól 14. prosince 1911. V nohách měli zhruba 2500 kilometrů, které ušli na lyžích. Norové tak o 33 dní porazili konkurenční expedici v čele s Britem Robertem Scottem, jehož výprava skončila tragicky, když jejích pět účastníků zahynulo při návratu z pólu.

Spojené státy dnes přímo na Jižním pólu provozují výzkumnou stanici pojmenovanou po Scottovi a Amundsenovi.

Oslav na Jižním pólu se zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg.

Oslav na Jižním pólu se zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg.

Při příležitosti 100. výročí se k pólu vydalo zhruba 20 výprav. Kvůli nepříznivému počasí však do cíle včas dorazily jen některé. Někteří polárníci se nakonec na ceremonii nechali dopravit letecky. Norského premiéra na točnu dopravil už v pondělí speciálně upravený letoun Herkules americké armády.

Norský premiér Jens Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka Roalda Amundsena vytesanou z ledu.

Norský premiér Jens Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka Roalda Amundsena vytesanou z ledu.

Amundsenovy průzkumné výpravy korunované právě pokořením nejjižnějšího bodu naší planety významně podpořily národní identitu mladého norského království a podnítily jeho následovníky.

Rovněž Stoltenberg Amundsenův výkon označil za "velký a významný úspěch pro Norsko jako mladý stát". Norsko se osamostatnilo v roce 1905 zhruba po 100 letech personální unie se Švédskem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz