Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Jižním pólu bylo veselo. Stovky lidí slavily jeho dobytí

Magazín

  10:45
Na Jižním pólu se oslavovalo 100. výročí jeho dobytí. Sešlo se tu několik stovek lidí. Slavnosti se při teplotě kolem minus 40 stupňů zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg, jehož krajan Roald Amundsen vedl expedici, která na den přesně před 100 lety jako první stanula na jižní točně.

Stovky lidí si na Jižním pólu připomněly 100 let od jeho pokoření. foto: ČTK

Podle norské agentury NTB Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka vytesanou z ledu.

Amundsen spolu s dalšími čtyřmi krajany došel na Jižní pól 14. prosince 1911. V nohách měli zhruba 2500 kilometrů, které ušli na lyžích. Norové tak o 33 dní porazili konkurenční expedici v čele s Britem Robertem Scottem, jehož výprava skončila tragicky, když jejích pět účastníků zahynulo při návratu z pólu.

Spojené státy dnes přímo na Jižním pólu provozují výzkumnou stanici pojmenovanou po Scottovi a Amundsenovi.

Oslav na Jižním pólu se zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg.

Oslav na Jižním pólu se zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg.

Při příležitosti 100. výročí se k pólu vydalo zhruba 20 výprav. Kvůli nepříznivému počasí však do cíle včas dorazily jen některé. Někteří polárníci se nakonec na ceremonii nechali dopravit letecky. Norského premiéra na točnu dopravil už v pondělí speciálně upravený letoun Herkules americké armády.

Norský premiér Jens Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka Roalda Amundsena vytesanou z ledu.

Norský premiér Jens Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka Roalda Amundsena vytesanou z ledu.

Amundsenovy průzkumné výpravy korunované právě pokořením nejjižnějšího bodu naší planety významně podpořily národní identitu mladého norského království a podnítily jeho následovníky.

Rovněž Stoltenberg Amundsenův výkon označil za "velký a významný úspěch pro Norsko jako mladý stát". Norsko se osamostatnilo v roce 1905 zhruba po 100 letech personální unie se Švédskem.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat