22. dubna 2015 6:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Kubu se ze Švédska vrátí ohrožení krokodýli kubánští

Na Kubu se ze Švédska vrátí ohrožení krokodýli kubánští | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Kubu se ze Švédska vrátí ohrožení krokodýli kubánští | foto: Wikipedia

HAVANA/STOCKHOLM Švédsko podpoří snahu o záchranu ohrožených krokodýlů kubánských (Crocodylus rhombifer). Zoologická zahrada ve Stockholmu na Kubu posílá deset krokodýlích mláďat, která mají být na ostrově vypuštěna do volné přírody. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Na Kubu se tak po několika desítkách let vrátí potomci krokodýlů, které bývalý kubánský vůdce Fidel Castro v 70. letech daroval na znamení komunistické solidarity ruskému kosmonautovi Vladimiru Šatalovovi.

Šatalov si je odvezl do Moskvy a choval je ve svém bytě, než přerostli jeho možnosti péče. Pak je předal moskevské zoo, ta ale pro krokodýly kubánské neměla vhodný výběh, a proto je nabídla zoo ve Stockholmu.

Párek krokodýlů později dostal v odvolání na světovou politiku jména Hillary a Castro, a stal se velkou atrakcí stockholmské Skansen zoo, kde se od roku 1984 začal úspěšně množit. Ve volné přírodě žije podle odhadů ochránců přírody jen asi 4000 kusů krokodýlů kubánských.

ČTK, Lidovky.cz