25. února 2012 20:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na ledové stěně proběhla soutěž v rychlolezení

Mistrovství světa v rychlolezení na ledovou stěnu ve Víru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa v rychlolezení na ledovou stěnu ve Víru. | foto: ČTK

ŽĎÁRSKO Ve Víru na Ždársku soutěžilo 34 závodníků s mačkami a cepíny v lezení v ledu. Na zdolání zhruba dvacet metrů vysoké kvalifikační trasy na zledovatělé skále stačilo desítce nejlepších mužů od 19 do 41 vteřin. Republikové klání v ledovém lezení na rychlost se ve Víru konalo počtvrté. Stejně jako minulý rok přilákalo hlavně zkušené horolezce.

Mezi soutěžícími Adrex Ice Run 2012 bylo 29 mužů a pět žen. "Do závodu se hlásí zejména ti, kteří mají licence horských vůdců nebo lezeckých instruktorů. Někteří se dokonce účastní i světových pohárů v lezení," řekl Pavol Centko z pořadatelského týmu.

Na umělé ledové stěně ve Víru na Žďársku se konal čtvrtý ročník mistrovství ČR v lezení na rychlost

Na umělé ledové stěně ve Víru na Žďársku se konal čtvrtý ročník mistrovství ČR v lezení na rychlost

Umělá ledová stěna ve Víru

Umělá ledová stěna ve Víru

Obleva závodní trasy moc nepoškodila. "Měli jsme dostatečnou zásobu ledu," podotkl Centko. Při kvalifikaci, která se odehrávala asi od 11:00, se ale kvůli počasí s teplotami blízko deseti stupňů nad nulou vraceli lezci ze stěny zmáčení. Na večerní finále se ochladilo a led na stěně tolik neodtával.

ČTĚTE TAKÉ:

Umělý ledopád na skále ve Víru vytváří skupina nadšenců v posledních letech pravidelně. Podle nich jde o největší umělou ledovou stěnu v Česku. Letos se tam dá trénovat lezení v ledu teprve necelý měsíc, protože předtím skoro nemrzlo. Během víkendových dnů, kdy je otevřeno, se už na ledové stěně vystřídalo několik stovek lezců.

"Většinou to byla plná kapacita, to znamená zhruba kolem 80 lidí každý den," doplnil za provozovatele Slávek Matuška. Vedle zkušených horolezců se stále častěji objevují i začátečníci. "Pořád ještě jezdí horolezci, kteří k nám jezdili první roky. Ale už taky začíná převažovat skupina lidí, kteří si to lezení chtějí vyzkoušet a zatím mají třeba jen zkušenosti z umělé stěny," popsal. Stěna by zatím měla zůstat v provozu.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?